Ny retning for forebyggelse Ny aldersgrænse for salg af al alkohol på 18 år Regeringen vil sætte aldersgrænsen for salg af al alkohol op til 18 år. Den højere aldersgrænse skal kombineres med en ambitiøs national alkoholhandleplan, som sætter fokus på tiltag, der understøtter sunde ungdomsfællesskaber. Samtidig inviteres ungdomsuddannelserne til at tage medansvar for at gøre op med unges drukkultur i tilknytning til uddannelserne. Nikotinfri Generation 2010+ Regeringen har vision om en 100 pct. nikotinfri fremtid. Det kan indebære at...

Cheflæger i psykiatrien uenige om sundhedsreform: Det kan både blive godt og skidt Selvom sundhedsreformen er på plads, mener to cheflæger i psykiatrien, at man fortsat kun kan gisne om, hvordan den kommer til at påvirke psykiatrien. Den ene er positiv, mens den anden mener, det kommer til at koste på kvaliteten.
Skriv en kommentar
Regeringen vil rykke læger til yderområderne: Tre af fremtidens praktiserende læger svarer på, om de er med på den idé Dagens Medicin har spurgt tre af fremtidens praktiserende læger, hvordan det påvirker deres fremtidsdrømme, hvis regeringens udspil til en sundhedsreform vedtages i sin nuværende form.
1 kommentar
Sundhedsreformen set fra Holbæk Sygehus Holbæk Sygehus og Region Sjælland er epicenteret i den nye sundhedsreform. Dagens Medicin fulgte pressemødet om regeringens sundhedsreform sammen med Holbæk Sygehus' lægefaglige vicedirektør Dan Brun Petersen, der ser mange positive elementer i udspillet.
Skriv en kommentar
Camilla Rathcke advarer mod at skabe konflikt mellem regioner Regeringens forslag om at samle Region Sjælland og Region Hovedstaden under én region er på tide og kan løse problemer med lægedækningen, vurderer Lægeforeningens formand.
1 kommentar
Sophie Løhde: »Vi skal forandre for at forbedre« Onsdag formiddag fremlagde regeringen deres udspil til, hvordan fremtidens sundhedsvæsen skal se ud. Bl.a. lægedækningen og sundhedsvæsenets organisering var under behandling, da der var indkaldt til pressemøde i Spejlsalen.
1 kommentar
Få overblikket: Her er regeringens sundhedsreform Regeringen har præsenteret sit bud på en sundhedsreform.
Skriv en kommentar
Dagens Medicin erfarer: Regeringen vil skabe sundhedsmastodont på Sjælland Region Sjælland og Region Hovedstaden skal slås sammen til én stor region, lyder det fra flere kilder. De to regionsrådsformænd er ikke begejstrede.
Skriv en kommentar
Camilla Rathcke forventer en ambitiøs sundhedsreform fra regeringen Sæt politisk handling bag sundhedsstrukturkommissionens rapport, og sørg for de nødvendige forandringer i sundhedsvæsenet, lyder Lægeforeningens formands besked til regeringen og Folketinget.
Skriv en kommentar
Jesper Fisker: »Hvis man følger væsentlige dele af vores anbefalinger, kan vi gøre sundhedsvæsenet bedre i fremtiden« Sundhedsstrukturkommissionen præsenterede tirsdag sine anbefalinger til fremtidens sundhedsvæsen. Sundhedsministeren tog godt imod og lover, at der kommer en sundhedsreform senere på året.
Skriv en kommentar
Regeringen udsætter planer om nærhospitaler Regeringen vil vente med at finansiere nærhospitaler, indtil Sundhedsstrukturkommissionen kommer med anbefalinger.
Skriv en kommentar
Blandet modtagelse af sundhedsreformens første del Regeringen har indgået aftale om en sundhedsreform med samtlige partier på Christiansborg. Aftalen beskrives blandt sundhedsordførerne som både en 'lille prut' og en 'historisk aftale'.
Skriv en kommentar