Erytromycin fordobler risiko for pludselig hjertedød

Personer, der tager antibiotika af typen erytromycin, har en dobbelt så høj risiko for pludselig hjertedød i forhold til de, der ikke anvender nogen medicin. Særligt stor er risikoen for de patienter, der samtidig får erytromycin og andre lægemidler, som nedbrydes af enzymet CYP3A4. Det viser en undersøgelse offentliggjort i tidsskriftet New England Journal of Medicine.

Anvendelse af erytromycin kan føre til, at hjerterytmen forstyrres. Lige som en lang række andre lægemidler ? bl.a. visse typer antibiotika, et middel mod forhøjet blodtryk og et allergimiddel – nedbrydes stoffet af enzymet CYP3A4. Derfor har patienter, der indtager både erytromycin og andre af disse midler, risiko for at få høje og skadelige mængder erytromycin i kroppen.

Amerikanske forskere analyserede data som omfattede mere end en mio. personår og 1476 tilfælde af bekræftet pludselig hjertedød. Analysen viste en fordoblet risiko for pludselig hjertedød, i forhold til patienter, der slet ikke brugte medicin. Den forøgede risiko sås kun, mens patienterne anvendte erytromycin, ikke blandt dem, der tidligere havde brugt erytromycin.

Blandt patienter, der samtidigt anvendte erytromycin og et andet lægemiddel, som nedbrydes af CYP3A4, var risikoen for pludselig hjertedød femdoblet.

Forskerne bag studiet anbefaler, at samtidig anvendelse af erytromycin og andre substanser, som påvirker CYP3A4 ? f.eks. grapefrugt ? bør undgås.

Niels-Bjørn Albinus

Skriv kommentar