Stiller overenskomsten krav om, at praktiserende læger selv fysisk er til stede i de lægeklinikker, de ejer? Det er PLO og Danske Regioner lodret uenige om, mens debatten om de såkaldte stråmandsklinikker raser.Foto: Colourbox

Danske Regioner giver svar på tiltale: Læger behøver ikke fysisk at være til stede i egne klinikker Debatten om speciallæger i almen medicin, der ejer flere lægeklinikker, men stort set aldrig sætter deres ben i dem, blussede i sidste uge op igen. Konstruktionen vinder hastigt frem i almen praksis, men samtidig er PLO og Danske Regioner dybt uenige om, hvad overenskomsten giver af muligheder for at bremse udviklingen. Hvis nogen overhovedet.

Ifølge §8 stk. 2 i overenskomsten for almen praksis skal en læge, der ejer én eller flere lægeklinikker, have sin hovedbeskæftigelse med at drive og tage ansvar for sine klinikker i henhold til overenskomsten. Men hvad dækker den formulering egentlig over?  Det er Praktiserende Lægers Organisation (PLO) og Danske Regioner rygende uenige om, og det blev tydeligt i sidste uge. Her bragte DR flere eksempler på speciallæger i almen medicin, der ejer lægeklinikker i Danmark, men som stort set aldrig...

Prøv Dagens Medicin gratis i 14 dage*

Du får fri adgang til alt vores indhold og vores daglige nyhedsbrev tilsendt i 14 dage.

Efter 14 dage fortsætter prøveabonnementet som et alm. betalingsabonnement, med mindre du opsiger forinden.

*Som læge/stud. med. er det digitale abonnement på Dagens Medicin helt gratis

Køb abonnement