Den danske medicinalvirksomhed AstraZeneca konstaterer, at der er risiko for, at astma-inhalatoren, Bricanyl Turbuhaler, ikke indeholder medicin, og tilbagekalder derfor produktet, fremgår det af en pressemeddelelse på virksomhedens hjemmeside. Også Sundhedsstyrelsen gør opmærksom på problemet. De potentielt tomme astma-inhalatorer har produktnavnet Bricanyl Turbuhaler 0.5 mg og LOT nummeret 3510548B00. AstraZeneca opfordrer i pressemeddelelsen brugerne til at kontrollere, om deres inhalator har det pågældende LOT nummer. Er det tilfældet kan brugeren teste om inhalatoren »indeholder medicin ved at klargøre Turbuhaleren til...
Stærkt kritiske høringssvar om tilskud til astma- og kol-behandling Høringssvar er kritisk over for Medicintilskudsnævnet forslag om kun at give tilskud til de billigste produkter.
Skriv en kommentarAstma gør det sværere at blive gravid Kvinder, der lider af astma, er markant længere tid om at blive gravide end kvinder uden sygdommen.
Skriv en kommentarLungemiddel får generelt tilskud Lægemidlet Relvar Ellipta får generelt tilskud.
Skriv en kommentarEMA anbefaler nyt KOL-middel Kombination af inhalationssteroid og langtidsvirkende beta2-agonist er tæt på europæisk godkendelse.
Skriv en kommentar
Mastceller spiller vigtig rolle ved astma – uanset undertype Ny dansk forskning viser, at uanset hvilken undertype af astma man har, spiller mastceller en rolle i sygdommens udtryk. Opdagelsen er interessant i en æra med udvikling af nye former for medicin til personer med astma, siger forsker.
Skriv en kommentar
Hver tredje astmapatient bliver ikke korrekt udredt Udredning af danske astmapatienter er mangelfuld og kun 69 pct. får de test, som er nødvendige for at fastslå, om patienten har astma eller en anden luftvejssygdom. Testene er helt afgørende for en effektiv behandling, siger speciallæger i lungemedicin.
Skriv en kommentar
Spirometrier i almen praksis: Flyet, der aldrig lettede Der blev udført markant færre spirometrier i almen praksis i årene 2016-2019, end den nationale lungestrategi lagde op til. Det viser en ny VIVE-rapport, der samtidig tegner et billede af et område præget af manglende gennemsigtighed.
3 kommentarer
Praktiserende læger har meget individuelle måder at håndtere patienter med symptomer på nedre luftvejsinfektioner Nyt dansk studie belyser, hvilke tanker og overvejelser de praktiserende læger gør sig, når de håndterer patienter med en mulig nedre luftvejsinfektion. Der er ret store forskelle mellem lægerne i deres tilgang til patienterne, siger forsker.
Skriv en kommentar
»Vi forventer, at patienterne reagerer på vaccinen« På Hudafdeling 1 og Allergicentret på Odense Universitetshospital har COVID-19 betydet, at hovedparten af medarbejderne arbejder med diagnostik og behandling af patienter, som har stor risiko for forskellige former for allergiske reaktioner på COVID-19-vacciner. En opgave, som udover travlhed medfører ugentlige revisioner af guidelines på grund af stadig mere ny viden.
Skriv en kommentar
Antallet af lungefunktionsundersøgelser i almen praksis er fortsat i bund Et år inde i coronapandemien er antallet af lungefunktionsundersøgelser i almen praksis fortsat reduceret til en tredjedel. Det får flere aktører til at efterlyse handling. Et højere antal undersøgelser er ikke et mål i sig selv, lyder svaret fra Dansk Selskab for Almen Medicin.
Skriv en kommentar
Nye tal bekymrer: Almen praksis laver meget få lungeundersøgelser Mere end et halvt år inde i coronakrisen er antallet af lungefunktionsundersøgelser i almen praksis fortsat i bund. Det viser nye tal fra Danske Regioner. »Uden undersøgelsen kan det være meget svært at vurdere, om patienten er alvorligt syg eller ej,« lyder det fra bekymret overlæge på Vejle Sygehus.
3 kommentarer