TrygFondens midler er blevet givet til 7 forskellige forskere, der hver især er i gang med projekter, hvis fokus spænder lige fra hjerteløbernes mentale velvære efter redningsaktioner til udviklingen af efteruddannelser til fagpersoner, der kan være til gavn for mennesker med funktionelle lidelser. Det skriver TrygFonden i en pressemeddelelse. Herunder kan du læse om de belønnede forskere og deres projekter: Master of Science in Health Science Astrid Marie Rolin Kragh fra Region Hovedstadens Akutberedskab og Københavns Universitet har modtaget 605.075...

Stigningen i børn og unges tobaksforbrug er stagneret For første gang siden 2020 er børn og unges tobaksforbrug stagneret. Opbremsningen kan skyldes, at flere af de politiske tiltag på området er begyndt at virke. Antallet af unge tobaksforbrugere er dog stadig for højt, viser ny rapport.
Skriv en kommentar
Ny analyse: Danskerne støtter røgfrie udeområder Danskerne har vænnet sig til ikke at ryge indendørs, og nu er turen kommet til at diskuterer røgfrie udeområder, mener forebyggelseschef i Kræftens Bekæmpelse i kølvandet på ny analyse af danskernes holdning til røgfrie udeområder.
Skriv en kommentarPatient død efter medicinforveksling En patient er død under en operation i Region Hovedstaden efter, at Tranexamsyre ved en fejl blev sprøjtet ind i rygmarvskanalen i stedet for bedøvelsesmidlet bupivacain, hvilket førte til kramper, hjertestop og død.
Skriv en kommentar
260.000 borgere berørt af databrud Ansatte i Region Midtjylland har fået adgang til følsomme personoplysninger for et stort antal borgere. Det skyldes en fejl i opsætningen af en it-platform.
Skriv en kommentar
Flere politikere bekræfter: Vidste heller ikke, at de stemte for at dække underskud med midler bevilget til nyansættelser Et regionsrådsmedlem i Region Hovedstaden føler sig ført bag lyset af forvaltning, direktion og regionsrådsformand i sag om forsvundne psykiatrimidler. Fire andre regionspolitikere fortæller nu, at de heller ikke var klar over, at midler til nyansættelser i psykiatrien var blevet omfordelt til at dække underskud på møder i regionen.
Skriv en kommentar
Eksperter: Politikere fik fingeret forklaring på møder, hvor millioner til psykiatrien blev trukket tilbage Da politikerne i Region Hovedstaden i 2023 stemte for at omfordele 17 mio. kr. øremærket til nyansættelser i psykiatrien til i stedet at dække huller i budgettet, holdt administrationen sig ikke til sandheden. To regionspolitikere kan stadig ikke finde hoved og hale i administrationens forklaringer, mens to eksperter i offentlig forvaltning mener, at administrationen bevidst har ført politikerne bag lyset.
Skriv en kommentar
Aktiviteten i Region H’s speciallægepraksis sættes fri resten af året Region Hovedstaden har besluttet, at der resten af året ikke skal være grænser for, hvor mange patienter, de praktiserende speciallæger kan behandle, uden at blive ramt på indtjeningen.
Skriv en kommentar
Mere sundhedspersonale og færre sygedage: Region Hovedstaden lykkes med stor indsats Region Hovedstaden nedsatte i 2022 et udvalg, der skulle arbejde for fastholdelse og rekruttering i sundhedsvæsenet, og nu ligner det, at arbejdet bærer frugt
Skriv en kommentar
Tidligere vicedirektør ansættes som direktør for Akutberedskabet i Region Hovedstaden Thomas Reimann har det seneste år været konstitueret i stillingen som direktør i Region Hovedstadens Akutberedskab, men fra 1. oktober er han fastansat.
Skriv en kommentarAnklager går efter fire års fængsel til anæstesilæge for millionsvindel En nordsjællandsk anæstesilæge er anklaget for at have svindlet for over 9,5 mio. kr. fra 2011 til 2020. Den nordsjællandske anæstesilæge nægter sig skyldig, mens anklageren kræver fire års fængsel.
Skriv en kommentar
Camilla Rathcke advarer mod at skabe konflikt mellem regioner Regeringens forslag om at samle Region Sjælland og Region Hovedstaden under én region er på tide og kan løse problemer med lægedækningen, vurderer Lægeforeningens formand.
1 kommentar