Brystkræfttilfælde, som aldrig ville være diagnosticeret, hvis kvinden ikke havde deltaget i mammografiscreening, forekommer sjældnere end tidligere antaget. Det viser en ny dansk undersøgelse, som er offentliggjort online i British Medical Journal. I undersøgelsen har den danske forskergruppe analyseret, hvor megen overdiagnostik der har været i det fynske og det københavnske mammografiscreeningsprogram. Overdiagnostik er et af de væsentligste argumenter blandt de forskere, der er modstandere af mammografiscreening. Ca. 37.000 københavnske kvinder fulgt i gennemsnit 14 år, og ca. 25.000 fynske...
Screening finder ikke dødelig brystkræft En brystscreening finder ikke de former for brystkræft, som kvinder rent faktisk dør af, i tide, viser ny forskning.
Skriv en kommentarBrystimplantater frikendt for at øge risikoen for lymfekræft Danske forskerne kan ikke påvise en sammenhæng mellem brystimplantater og lymfekræft.
Skriv en kommentar
Studie: Mammografi er skyld i overdiagnostik af ufarlig cancer Nyt studie fra det Nordiske Cochrane Center mener at påvise, at mammografiscreening er skyld i overdiagnostik af kræftknuder, der alligevel ville være gået i sig selv.
Skriv en kommentar
Danske bidrag på ESMO imponerer Danskere forskere havde kufferten fyldt med interessante forskningsresultater, da de tog til årets største kræftkongres på europæisk jord. Her kommer et overblik over de danske bidrag til ESMO. Heriblandt store medicinske forskningsresultater ved livmoderkræft og ved solide tumorer med HER2-mutation.
Skriv en kommentarFlere nye tilgange til behandling er præsenteret på ASCO Der er på årets kongres for American Society of Clinical Oncology præsenteret flere resultater, der peger på nye måder at gå til patienter med forskellige former for kræft. Heriblandt i forhold til stråleterapi ved endetarmskræft og spændende resultater fra NATALEE-studiet og INDIGO-studiet.
Skriv en kommentar
Tucatinib viser lovende resultater til patienter med brystkræft og hjernemetastaser Det eksperimentelle lægemiddel tucatinib har i et fase 3-forsøg vist signifikant effekt ved markant at forlænge overlevelsen og tiden til sygdomsprogression hos kvinder med brystkræft og hjernetumorer. Dansk overlæge vil have fingre i midlet, så snart det bliver godkendt.
Skriv en kommentar
Ingen fordel ved at fjerne primær tumor ved metastaserende brystkræft Patienter, der har haft spredning fra deres primære tumor i brystet, får ingen fordel ud af at få fjernet denne tumor kirurgisk, viser ny forskning fra ASCO.
Skriv en kommentar
Screening for tarmkræft finder sygdommen i et tidligt stadie Nyt studie fra Regionshospital Randers viser, at tarmkræft diagnosticeres i et tidligere stadie hos dem, der deltager i en screening. Det øger sandsynligheden for overlevelsen.
1 kommentar
Mange brystkræftramte kvinder kan undgå kemo Nye retningslinjer fra Danish Breast Cancer Group betyder, at nogle kvinder kan skånes for kemoterapi.
Skriv en kommentar