Forskningsassistent Kasper Yde Jensen, Afsnit for Højtspecialiseret Reumatologi, Videncenter for Reumatologi og Rygsygdomme, Rigshospitalet – Blegdamsvej, har modtaget 250.000 kroner til at undersøge effekten af styrketræning på patienter med myositis. Pengene kommer fra Gigtforeningens forskningsråd. Myositis er en autoimmun sygdom, der påvirker muskelvævet og medfører, at patienten over tid mister muskelstyrke. Det betyder, at patienterne får sværere ved at udføre almindelige aktiviteter trods medicinsk behandling af sygdommen. Kasper Yde Jensens projekt ‘High-intensity strength training in patients with idiopathic inflammatory myopathies:...

Dronningen uddeler priser til rutineret gigtforsker og ungt forskningstalent H.M. Dronningen uddeler Dronning Ingrids Forskerpris til Aarhus-gigtforsker og et særligt forskningsstipendium til et ungt forsknings-talent. Priserne skal anerkende godt arbejde og inspirere unge forskere til at kaste sig over arbejde med gigtsygdomme, siger direktør i Gigtforeningen.
Skriv en kommentarGigtforeningen giver en million kr. til forskning i bindevævssygdom To forskningsprojekter, der skal undersøge henholdsvis co-inhibitoriske proteiners rolle for udviklingen af sklerodermi og immuncellulær respons hos psoriasisgigtpatienter, får økonomisk støtte.
Skriv en kommentar
Gigthospital udnævner ny professor Oliver Hendricks er udnævnt til professor på Dansk Gigthospital, som er tilknyttet Institut for Regional Sundhedsforskning, Syddansk Universitet.
Skriv en kommentar
Nyt talerør for patienter og pårørende i Region Midtjylland Otte repræsentanter fra en række bruger- og pårørendeorganisationer skal være med til at sikre, at sundhedstilbuddene i Region Midtjylland bliver udarbejdet bedst muligt efter patienternes ønsker.
1 kommentar
Klinisk professor fra OUH modtager pris for sin gigtforskning Hendes Majestæt Dronningen overrækker prestigefyldt forskerpris til visionær gigtforsker på vegne af Gigtforeningen.
Skriv en kommentar
David Olagnier modtager endnu en international pris David Olagnier fra Aarhus Universitet hædres af sine fagfæller og modtager en EMDS Young Investigator Award. Han får prisen for sin lovende og ambitiøse forskning i viral immunologi, som blandt andet kommer kræft- og COVID-19-patienter til gode.
Skriv en kommentar
Gigtdirektør til læger: »Hvis patienterne ikke føler sig grebet af en sundhedsprofessionel, finder de en anden, og det er ofte på de sociale medier« Mange personer med inflammatorisk gigtsygdom slås lige nu med angst og depression, fordi deres verden er lagt ned af COVID-19, viser ny undersøgelse. Gigtforeningens adm. direktør opfordrer læger til at vise deres gigtpatienter, at de står til rådighed til at svare på spørgsmål.
Skriv en kommentarNy national behandlingsvejledning til Sjøgrens syndrom I Danmark lider lige så mange af Sjøgrens syndrom som af leddegigt, men alligevel er behandlingerne ved alvorlig sygdom få. Dansk Reumatologisk Selskab sender ny national behandlingsvejledning i høring.
Skriv en kommentar
Flere end 9 ud af 10 med knæprotese er over 50 år Inden for området for knæproteser arbejdes der med metalløsninger, som skal få knoglerne i knæet til at vokse ekstra godt fast i implantatet. Selvom implantater – trods alt – har en begrænset levetid, er det forventningen, at 75 pct. af dem holder i mere end 20 år.
Skriv en kommentarNye amerikanske guidelines ved behandling af leddegigt American College of Rheumatology har lavet signifikante ændringer i deres guidelines for behandling af leddegigt.
Skriv en kommentar