Forhandlinger i Forligsinstitutionen er i fuld gang. I dag, torsdag, mødes parterne på det regionale område i Forligsinstitutionen, hvor Danske Regioner og Forhandlingsfællesskabet, der repræsenterer arbejdsgiverne, skal forhandle videre om en ny overenskomst for de regionsansatte. Onsdag var der forhandlinger på det kommunale område, men efter 14 timers forhandling i Forligsinstitutionen, gik parterne fra hinanden uden at være kommet til enighed. Lærernes arbejdstid har været et hovedfokus i forhandlingerne, som der er blevet indgået en musketer-ed omkring. Da der ikke...

Almen praksis har det højeste antal personale i 12 år Der har aldrig været så mange ansatte i almen praksis som nu, viser en ny analyse fra PLO. Det er dog ikke tilfældet i lægedækningstruede områder, og det må vi løse, siger formand for PLA, Karsten Rejkjær Svendsen.
1 kommentar
OK-forhandlinger genoptages Overenskomstforhandlingerne mellem PLO og regionerne går i gang igen efter at have været sat på pause på grund corona-epidemien. »Jeg ser frem til, at vi kan komme i gang igen og mødes fysisk,« siger PLO-formand Christian Freitag.
Skriv en kommentarRegioner godkender overenskomstaftale Efter et stort ja fra de offentligt ansatte har Regionernes Lønnings- og Takstnævn nu godkendt overenskomstaftalen for de næste tre år.
Skriv en kommentarStort flertal for ja til OK18-aftale Akademikerne, som lægerne er er en del af, siger ja til OK18-aftalen.
Skriv en kommentar
Overlægerne stemmer for overenskomstaftale Overlægeforeningens repræsentantskab besluttede tirsdag aften enstemmigt at bakke op om resultatet for overenskomstforhandlingerne.
Skriv en kommentar
Rathcke: Lægen på gulvet vil ikke mærke den store forskel Camilla Rathcke er tilfreds med det OK-resultat, der er blevet forhandlet hjem. Men for lægen på gulvet kommer der ikke til at være en mærkbar forskel.
Skriv en kommentarTo klare gevinster til arbejdsgiverne. Og en til lønmodtagerne Det var smart af arbejdsgiverne at acceptere en så høj lønstigning – det ramte lige ned i musketer-eden og gav samtidig lønmodtagerne en gevinst. Arbejdsgiverne vandt hvad angår spisepausen og lærernes arbejdstid. Og Dennis Kristensens sololøb? Det var helt sikkert clearet med baglandet.
Skriv en kommentar