Politikerne i Region Syddanmark var hurtige til at indgå en aftale om konstituering. Natten til onsdag indgået en konstitueringsaftale for det nye regionsråd i Region Syddanmark mellem Venstre, Socialdemokratiet, Dansk Folkeparti, Det Konservative Folkeparti, Radikale Venstre og Liberal Alliance. Siden tilsluttede Enhedslisten sig aftalen, der betyder, at Stephanie Lose (V) fortsætter som regionsrådsformand. Poul-Erik Svendsen (S) fortsætter som 1. næstformand, mens Thies Mathiasen (DF) fortsætter som 2. næstformand. Det skriver regionen på sin hjemmeside. 35 medlemmer ud af de 41 medlemmer i det...

Region dropper ny virtuel lægeklinik efter massivt rekrutteringssvigt Den store mangel på psykiatere på Sydfyn fik Region Syddanmark til at kaste 2,8 mio. kr. efter en psykiatrisk onlineklinik. Nu er initiativet blevet offer for det samme problem, som det blev sat i verden for at løse: Manglen på kvalificeret arbejdskraft.
Skriv en kommentar
Danmarks første nærhospital er på vej Regionsrådet i Region Syddanmark har afsat knap 25 mio. kr. til at ombygge sygehuset i Middelfart, så det fremover kan huse Danmarks første nærhospital.
Skriv en kommentar
Massiv kritik af lovforslag: Minister vil se nærmere på større fleksibilitet til apotekerne Indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde (V) er åben for at kigge nærmere på forslag fra professor Anton Pottegård, som skal afhjælpe problemer med mangel på medicin. Hun er dog afvisende over for et forslag om to ugers lager af medicin i stedet for op til otte uger, som der er lagt op til i et nyt kritiseret lovforslag.
Skriv en kommentar
Statsrevisorer kommer med næsthårdeste kritik af manglende overholdelse af kræftventetider Statsrevisorerne kritiserer i skarpe vendinger, at regionerne og Indenrigs- og Sundhedsministeriet ikke har sikret, at alle kræftpatienter starter i behandling i overensstemmelse med reglerne om maksimale ventetider.
Skriv en kommentar
Psykiatriske afdelinger i Odense og Svendborg bliver lagt sammen For bl.a. at sikre en bedre ramme til håndtering af overlægebemandingen og generelt et fortsat psykiatrisk behandlingstilbud i Svendborg, har regionsrådet besluttet at lægge de to psykiatriske afdelinger i Odense og Svendborg sammen.
Skriv en kommentar
Millionbeløb skal styrke psykiatrien i Syddanmark Over de kommende år får Psykiatrien i Region Syddanmark tilført et større millionbeløb til at udvikle og styrke psykiatrien. Samtidig igangsættes en række indsatser rettet mod mistrivsel blandt børn og unge.
Skriv en kommentar
Ny formand for Udvalget for Det Nære Sundhedsvæsen i Syddanmark Pernelle Jensen (V) er ny formand for Udvalget for Det Nære Sundhedsvæsen i Region Syddanmark. Her afløser hun den mangeårige formand Bo Libergren (V).
Skriv en kommentar
Bo Libergren afløser officielt Stephanie Lose Region Syddanmark har valgt sin nye regionsrådsformand, efter at den tidligere formand Stephanie Lose (V) er blevet økonomiminister.
Skriv en kommentar
Stephanie Lose genvalgt som næstformand i Venstre Stephanie Lose (V) blev lørdag genvalgt som næstformand i Venstre. Det betyder at Region Syddanmark er et skridt tættere på at skulle vælge ny formand, hvor det tyder på, at det bliver Bo Libergren (V).
Skriv en kommentar
Venstre i Syddanmark peger på Bo Libergren som ny regionsrådsformand Hvis Stephanie Lose bliver genvalgt som næstformand i Venstre, og derved bliver en del af regeringen, peger Venstres gruppe i Syddanmark på Bo Libergren som ny regionsrådsformand.
Skriv en kommentar
Regionspolitikere vil ændre i vagtlægers honorar Politikere i Region Syddanmark ønsker et opgør med de takster, som vagtlæger kan tage for at foretage videoopkald. PLO-formand er ikke afvisende over for en ny lønstruktur. Heller ikke en, der involverer en fast timeløn.
4 kommentarer