Rådet for Anvendelse af Dyr Sygehusmedicin (RADS) har godkendt en ny vejledning for behandling af øjensygdommen våd AMD, og dermed er regionerne klar til at åbne for konkurrencen på et af de lægemiddelområder, der koster sygehusene allerflest penge. Lægemidlet Lucentis fra Novartis har i de seneste år været stort enerådende, når det gjaldt medicinske behandlingsmuligheder af den invaliderende øjensygdom, og udgifterne til behandling har været stærkt stigende. I 2011 brugte de danske sygehuse således 261 mio. kr. på behandlinger med...

Øjenklinikken der pludselig lukkede I sidste uge lukkede øjenlæge Svein E. Thomassen sin øjenklinik i Viborg. Medarbejdere, patienter, Region Midtjylland og en advokat står uforstående og undrende tilbage med alle de løse ender, som den pludselige lukning har medført.
Skriv en kommentar
Flere patienter skal hjælpes hos en privatpraktiserende speciallæge i Region Sjælland Patienter med ADHD, grå stær eller depression skal have kortere ventetid og afstand til privatpraktiserende speciallæger i Region Sjælland. Regionen vil oprette fire stillinger inden for psykiatri, børne- og ungdomspsykiatri og øjensygdomme
1 kommentar
Danmark bliver centrum for internationalt forskningscenter om antibiotikaresistens Et nyt, stort internationalt forsknings- og videnscenter om antibiotikaresistens skal placeres i Danmark. Centeret skal have mellem 400-500 ansatte.
Skriv en kommentarFDA er træt af bøvl med fuskede data fra indiske firmaer Det amerikanske lægemiddelagentur FDA forsøger at opdrage indiske firmaer til at overholde regler for fremstilling og afprøvning af lægemidler.
Skriv en kommentarIndisk producent opdigtede strejke for at undgå FDA-inspektion Vikshara Trading forhindrede i 2016 ad flere omgange inspektører fra det amerikanske lægemiddelagentur FDA at inspicere sine laboratorier ved at opdigte strejker. Da de endelig fandt sted, måtte inspektørerne arbejde i buldermørke.
Skriv en kommentarBiogen: Danmark går enegang med restriktioner på brugen af Spinraza Store lande som Italien, Tyskland og Frankrig har ifølge Biogen ikke opstillet restriktioner for, hvilke patienter med spinal muskelatrofi, der kan få tilbudt behandling med Spinraza.
Skriv en kommentar
Ny banebrydende kræftbehandling får godkendelse i USA 8 ud 10 børn og unge med leukæmi bliver kræftfrie med ny form for genterapi, der kan omprogrammere en patients egne celler til at angribe kræftceller.
Skriv en kommentarCalifornien: Nej til prisloft på medicin Novo Nordisk og andre medicinalfirmaer fik forkastet lovforslag om billigere medicin
Skriv en kommentarFDA accepterer ansøgning for tabletvaccine mod husstøvmideallergi Den amerikanske lægemiddelmyndighed, FDA, har accepteret en ansøgning om godkendelse af tablet mod husstøvmideallergi fra Merck.
Skriv en kommentar
Aleris-Hamlet overtager endnu et privathospital Aleris-Hamlet har foretaget endnu et dansk opkøb og overtager Hospitalet Valdemar i Ringsted.
Skriv en kommentar