Svar til Thomas Birk Kristiansen (TBK). Dagens Medicin bragte i nr. 6/2017 en artikel, hvori jeg bliver interviewet om en stor og uacceptabel variation i behandlingen med kolesterolsænkende medicin blandt diabetespatienter, som blev fundet ved tidlig opsporing i ADDITION-studiet i perioden 2001 til 2009. Emnet er fortsat aktuelt, da andre studier viser, at der i nyere tid (2010-2014) fortsat sker en underbehandling af patienter med diabetes og patienter med høj risiko for hjertekarsygdom. I 2014 var 80 pct., som ifølge...

Prioritér diabetesteknologi som led i teknologisatsning Ny sundhedsteknologi som sensorbaserede glukosemålere og insulinpumper har et stort potentiale for at hjælpe mennesker med diabetes og gavne den overordnede sundhedsøkonomi. Alligevel er der markant ulighed i adgang til diabetesteknologi på tværs af kommuner og regioner, skriver Diabetesforeningen og Medicoindustrien i et fælles opråb til regeringen.
Skriv en kommentar
Ny SST-rapport peger på en del af løsningen i kampen mod ulighed i sundhed Der er ulighed i sundhed, og det er en stor udfordring. Men hvordan gør vi for alvor noget ved det? En del af svaret ligger måske i Sundhedsstyrelsens nyeste rapport om sundhedskompetence.
Skriv en kommentarBehov for opgør med kassetænkning og ulighed i adgang til diabetesteknologi Regeringens visioner om at mindske uligheden i sundhedsvæsenet, klinger hult, når personer med type 1-diabetes fortsat overses som patientgruppe. Det er tid til et opgør med geografisk ulighed i adgang til diabetesteknologi. Lad os derfor få genforhandlet en ny national diabeteshandlingsplan, hvor lige adgang til sensorbaseret diabetesteknologi er i fokus, skriver Tine Filges, formand for Type1 – Tænketank for diabetes.
Skriv en kommentar
Diabetesforeningen: Ændring i insulintilskud bekymrer personer med diabetes Det er vigtigt for en god behandling af de flere og flere danskere, der lever med diabetes, at der er let adgang til at sammensætte den bedst mulige medicinske behandling for den enkelte. Hvis et forslag om at ændre på tilskud til insulinprodukter bliver til virkelighed, kan det begrænse valgmulighederne.
Skriv en kommentarØjenlæger: Studie og udsagn om diabetiske øjenforandringer er mangelfulde og forvirrer I en artikel i Dagens Medicin foreslås det blandt andet, at intervallet for screening for diabetiske øjenforandringer kan forlænges i op til ti år. Men der er ingen evidens for, at diabetespatienter kan nøjes med at få screenet deres øjne med så mange års mellemrum. Et sådant udsagn bidrager kun til unødig forvirring og usikkerhed hos landets diabetespatienter, skriver tre øjenspecialister.
Skriv en kommentarFleksible rammer for blodsukkeranalyser Region Hovedstaden ønsker, at nødvendige blodprøver både kan foretages i almen praksis eller på hospitalslaboratorierne – afhængig af den enkelte patients ønske.
1 kommentarHvad vil regionerne med diabetesbehandlingen? Hvorfor lader Region Hovedstaden det gå ud over diabetesbehandlingen i almen praksis at regionen har ødslet penge væk andre steder i systemet?
Skriv en kommentarVi HAR handlet på Svendborgsagen Så længe lovgivningen er, som den er, mener vi faktisk ikke, at der er at fralægge sig ansvar, når vi opfordrer vores medarbejdere til at journalisere. Det er at varetage både vores medarbejderes og vores patienters interesser.
1 kommentarSkyld og skam, fy da Det er bekymrende, at et udfald mod tv-udsendelsen U-turn kommer fra en overlæge på Steno Diabetes Center, som vel i høj grad er afhængig af en af Danmarks helt store medicinalkoncerner. Jeg kan ikke undlade at overveje, hvem der mon har mest ‘rent mel i posen’?
Skriv en kommentarProfessoren vildleder og fordrejer igen om diabetes Torsten Lauritzen fremfører ikke-faktabaserede påstande om opsporing og behandling af diabetes.
8 kommentarer
Medicinstuderende: Tanken om, at vi om ti år sidder på sofaen på dagpenge, er dybt foruroligende Det er et paradoks, at hospitalerne på den ene side mangler speciallæger inden for vitale områder, mens der på den anden side står dygtige og motiverede unge læger klar uden mulighed for at komme videre i deres uddannelse. Men problemerne med lægers arbejdsløshed stikker langt dybere og handler i virkeligheden om sundhedsvæsenets fremtid.
Skriv en kommentar