Danske sygehuse mangler speciallæger svarende til 500 fuldtidsstillinger. Det viser en rundspørge hos de fem regioner, som DR Nyheder har foretaget. Region Hovedstaden havde i maj 2015 100 ubesatte speciallægerstillinger, mens Region Nordjylland skønner at mangle mindst 113 speciallæger på sygehusene. Midtjylland mangler mindst 114 speciallæger, mens Region Syddanmark ikke har kunne lave en optælling men vurderer at mangle mindst 20 læger til psykiatrien samt mindst 10 speciallæger inden for andre specialer. Værst ser det ud i Region Sjælland, som...

Ny professor på Aarhus Universitet vil forbedre behandlingen af hjertesygdomme Morten Schmidt er ny professor i kardiovaskulær epidemiologi og trials på Institut for Klinisk Medicin på Aarhus Universitet.
Skriv en kommentarNy guide skal hjælpe ledere med at håndtere ansatte med psykiske lidelser Sundhedsstyrelsen giver nu en håndsrækning til de ledere og kolleger, som arbejder sammen med en medarbejder, som enten får eller har en psykisk lidelse.
Skriv en kommentar
Aarhus Universitet får ny professor i fertilitetsforskning I over 40 år har Jens Fedder forsket i mandlig fertilitet og kønsudvikling. Nu tiltræder han som professor i andrologi ved Institut for Klinisk Medicin på Aarhus Universitet.
Skriv en kommentar
Sigurd ville blive i Thisted, men han vil også uddanne sig til speciallæge. Så han ventede to år Sigurd Morsby er netop begyndt i en hoveduddannelsesstilling i endokrinologi på Aalborg Universitetshospital i Thisted. Endokrinologi er det første speciale, der er godkendt til uddannelse på det lille nordvestjyske sygehus. Flere er på vej.
Skriv en kommentar
Cheflæge går på pension efter 35 år i faget: »Jeg har glædet mig til at komme på arbejde hver eneste dag.« Ib Erik Jensen træder tilbage som cheflæge for Radiologien på Odense Universitetshospital. Han ser tilbage på en tid, hvor radiologien er blevet udviklet markant.
Skriv en kommentar
En uddannelsesansvarlig overlæge uden afdeling har givet gladere læger på Slagelse Sygehus For at løfte uddannelsesniveauet og gøre det mere attraktivt at være HU-læge i almen medicin på Slagelse Sygehus har man ansat en tidligere praktiserende læge som uddannelsesansvarlig overlæge. Egentlig var Tue Flindt Møller på vej på pension, men været en stor succes, der har gjort rekruttering nemmere og ført til gladere læger.
Skriv en kommentar
Konstitueret direktør fortsætter på Præhospitalt Center i Region Sjælland Konstitueret direktør Karina Jensen fortsætter i stillingen som direktør for Præhospitalt Center i Region Sjælland.
Skriv en kommentar
Prorektor er ny formand for Det Etiske Råd Prorektor på DTU Christine Nellemann er udnævnt som ny formand for Det Etiske Råd.
Skriv en kommentar
Grenaa-læge får ekspertrolle i arbejdet med sundhedsreformen Indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde (V) har udpeget praktiserende læge og professor Mogens Vestergaard til ekspertambassadør for det almenmedicinske tilbud. Dermed bliver Mogens Vestergaard endnu engang centralt placeret i arbejdet med at reformere det nære sundhedsvæsen.
Skriv en kommentar
Danske forskere bag opdagelsen af GLP-1 og udviklingen af vægtabslægemidler vinder ‘Breakthrough Prize’ To danske forskere vinder den eftertragtede 'Breakthrough Prize' for deres forskning, der har banet vejen for udviklingen af blandt andet det verdensomspændende slankemiddel Wegovy og diabetes-lægemidlet Ozempic.
Skriv en kommentarOverlæge udnævnt til klinisk professor i hæmatologi ved OUH og SDU Overlæge Kim Theilgaard-Mönch kan fra 1. september kalde sig klinisk professor i hæmatologi ved Odense Universitetshospital og klinisk institut på SDU.
Skriv en kommentar