Styrelse vil have undersøgt sammenhæng mellem HPV-vaccine og hjerteproblemer Indberetninger af bivirkninger viser, at hjertesygdommen POTS kan have sammenhæng med vaccination for livmoderhalskræft. EMA skal undersøge sammenfaldet nærmere.

Fem danske kvinder er i 2013 blevet diagnosticeret med hjertesygdommen Postural Ortostatisk Takykardi Syndrom (POTS), der er kendetegnet ved, at den syge har en stærk reduceret tilførsel af blod til hjertet med svimmelhed, besvimelse og for hurtig hjerterytme til følge. Fælles for kvinderne er, at deres symptomer opstod 1-30 dage efter, at de var blevet vaccineret mod livmoderhalskræft for henholdsvis anden eller den tredje gang. Sundhedsstyrelsen vurderer, at kvindernes udvikling af hjertesygdommen kan være sammenfaldende med HPV-vaccinen. Styrelsen har derfor...

Denne artikel er forbeholdt abonnenter.

Log indEller opret en brugerprofil for at få adgang til artikler.Opret konto

Få Dagens Medicin gratis i 14 dage.

Tilmeld dig vores ugentlige nyhedsbrev og få gratis adgang til artikler på dagensmedicin.dk i 14 dage. Prøveabonnement er uforpligtende og udløber automatisk efter prøveperiodens udløb.


Allerede bruger? Log ind