Den desperate lægemangel på Lolland fik i november Region Sjælland til at tænke kreativt, da regionen endnu engang skulle på jagt efter to læger til ledige lægekapaciteter – denne gang i byen Horslunde med ca. 600 indbyggere på det nordvestlige Lolland. Som region er vi forpligtet til at sikre, at borgerne i Horslunde får en læge og en løsning på det her lægeområde, og det er vi derfor nu gået i gang med at arbejde på Trine Holgersen, direktør, Det...

Inden længe skifter lægevagten hænder i Region Sjælland: Her er status 1. oktober overtager Region Sjælland den samlede ledelse af den regionale lægevagt fra PLO. Det vil byde på flere opgaver til paramedicinere, og så er der markante ændringer på vej i nattetimerne. Hvor mange læger, der er indgået aftaler med, kan regionen dog ikke oplyse.
Skriv en kommentar
MedAssist skal drive to udbudsklinikker i Region Sjælland Det lykkedes ikke for Region Sjælland at lokke praktiserende læger til hverken Horslunde eller Rødby. Derfor skal de to lægehuse drives som udbudsklinikker.
Skriv en kommentar
På Lolland lukker lægehusene på stribe: »Det er trist at se ens livsværk smuldre bort« I 2016 blev Lisbeth Errebo-Knudsen og Kim Kristensens lægehus i Horslunde på Lolland omdannet til Region Sjællands første udbudsklinik. Nu forlader udbudsklinikken også byen. Dagens Medicin har mødt ægteparret til en snak om de seneste årtiers udvikling for praktiserende læger og hvad det er for et sundhedsvæsen, vi er i gang med at skabe.
11 kommentarer
60 læger har ansøgt om at køre lægevagt for Region Sjælland Region Sjælland overtager den første del af lægevagten fra PLO 1. september og har nu rekrutteringen på plads.
Skriv en kommentarSlut med lægepraksis på Orø Flere års forsøg på at skabe et stabilt lægetilbud på øen Orø, der er beliggende i Isefjorden, er endnu engang strandet. Region Sjælland forbereder nu et tredje udbud, mens de lokale udtrykker deres frustration.
Skriv en kommentar
Region Sjællands nye lægevagt har potentiale – men også plads til forbedring Den nye lægevagt i Region Sjælland har fået en hård start på tilværelsen med tryk på telefonerne, tekniske udfordringer og lange svartider, hvor særligt weekenderne volder problemer. Men hvordan har de fagfolk, som bemander ordningen, taget imod den nye lægevagt? Dagens Medicin har spurgt et par af dem.
Skriv en kommentar
Slut med tutorlæger på Vestlolland: »Hvis der ikke engang er plads til os yngre læger, kommer der jo ingen nye læger til« Læger under uddannelse udgør en vigtig brik i de kommende år, hvor mange praktiserende læger går på pension og fortsat udfordrer lægedækningen flere steder i landet. Men på Lolland, det mest lægefattige område i Danmark, er situationen nu så kritisk, at der ikke er en eneste tutorlæge tilbage vest for Maribo. Fødekæden synes dermed at være brudt.
3 kommentarer
Økonomisk straf rammer udbudsklinik i Tønder For stor udskiftning i lægebemandingen fik sidste år Region Syddanmark til ad to omgange at opkræve en bod af det firma, som driver regionens udbudsklinik i Tønder. Og sådan vil det formentlig fortsætte indtil udgangen af 2023.
Skriv en kommentar
Læger med flere kapaciteter skal køre flere lægevagter i Nordjylland Flere praktiserende læger, som de seneste år har lappet store huller i lægedækningskortet i Region Nordjylland, rammes nu af en markant større arbejdsbyrde i lægevagten. Vagterne skal fordeles mere fair, lyder det fra PLO, som står bag beslutningen. Det er dog ikke alle læger, som kan få øje på retfærdigheden i den nye vagtplan.
5 kommentarer
Udvalgsformand frygter flere spøgelsespatienter på Lolland efter varslet lukning af lægeklinik Inden længe lukker lægeklinikken i Horslunde på Lolland, som i forvejen er hårdt ramt af mangel på læger og mange kronikere og ressourcesvage borgere blandt både yngre og ældre. Den varslede lukning af klinikken, som har mere end 40 år på bagen, bekymrer både formand for kommunens sundheds- og ældreudvalg samt hjemmeplejen.
Skriv en kommentarEndnu en regionsklinik i Region Sjælland ser dagens lys I denne uge åbner Region Sjælland sin nye regionsklinik i Nykøbing Sjælland. Klinikken skal sikre og udvikle lægedækningen i Nordvestsjælland, hvor en stor del af de tilbageværende læger efterhånden er godt oppe i årene.
Skriv en kommentar