Sundhedsminister Nick Hækkerup (S) bør sørge for, at alle læger sikres adgang til nødvendige patientoplysninger. Det mener Lægeforeningen, som i et brev til ministeren opfordrer ham til at udvide den lægefaglige adgang til Sundhed.dk, der blandt andet indeholder oplysninger om patienters diagnoser, laboratoriesvar og røntgensvar. Sådan en adgang kræver i dag et ydernummer, og det udelukker læger fra at give den bedst mulige behandling til eksempelvis en tilskadekommen på gaden eller til at behandle patienter i privat regi. »Det er hverken...

Patienters adgang til data skal være lidt mindre kvik Danske Regioners bestyrelse skal på et bestyrelsesmøde torsdag lægge sig fast på, hvor lang tid der skal gå, før patienter skal have mulighed for indsigt i egne sundhedsdata. Det skaber bekymring hos lægerne, hvis adgangen er for hurtig.
Skriv en kommentarSpeciallæge politianmeldt for at snage i journaler En privatpraktiserende speciallæge i Esbjerg er blevet meldt til politiet for at kigge i to medarbejderes journal på sundhed.dk.
Skriv en kommentarRegion undersøger mistanke om 58 ulovlige opslag i patientjournaler En stikprøve af ét døgns opslag i e-Journalen fra midtjyske sygehuse har vist 58 potentielt ulovlige journalopslag.
Skriv en kommentarFlere bliver dømt for ulovlige opslag i registre Fire til fem personer bliver hvert år politianmeldt og dømt for uberettiget at søge oplysninger om personers sygdom og medicinforbrug i elektroniske registre.
Skriv en kommentarRegion fyrer ansat for ulovligt journalopslag Region Midtjylland har afskediget ansat, der uberettiget havde slået personer op i e-journal.
Skriv en kommentar
Ny Sundhed.dk ser dagens lys En komplet redesignet sundhed.dk er gået i luften
Skriv en kommentar
Først blev chefen for UTH-systemet fyret, så betalte STPS millioner for en ny patientsikkerhedsdatabase, der aldrig blev færdig Lena Graversen, tidligere mangeårig chef for UTH-systemet i Styrelsen for Patientsikkerhed (STPS), står nu frem og advarer mod at afskaffe rapporteringspligten for utilsigtede hændelser. Ifølge STPS-vicedirektør droppede styrelsen at udvikle en ny patientsikkerhedsdatabase, fordi løsningen blev for dyr.
Skriv en kommentar
Minister har nu fundet medlemmerne til nyt Nævn for Sundhedsapps Indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde (V) har fundet de otte medlemmer, der udgør Nævnet for Sundhedsapps.
Skriv en kommentar
Region Hovedstaden vil bruge kunstig intelligens til at besvare patienthenvendelser Hvert år skriver flere og flere patienter til hospitalsafdelinger via Min Sundhedsplatform. Nu skal AI-teknologi hjælpe Region Hovedstaden med at besvare og sortere i de mange henvendelser.
1 kommentar
Sundhedsdata giver muligheder som aldrig før. Nu skal vi finde ud af, hvordan vi udnytter dem Mens de digitale muligheder for at overvåge sit helbred eksploderer, vokser behovet for evidens og overblik. Der er brug for hurtigt og effektivt at forstå, hvordan vi sikrer, at de mange sundhedsdata giver værdi for både borgere og sundhedsvæsenet, mener Jens Søndergaard, leder af Forskningsenheden for Almen Praksis på SDU.
Skriv en kommentar
Ny forskningsenhed vil gøre sundhedsvæsenet parat til wearables For at sundhedsvæsenet kan udnytte patienters sundhedsdata fra wearables, skal der først bygges et fælles datasystem. Den nye forskningsenhed WearIT har sat sig som bannerfører for at levere løsningen.
Skriv en kommentar