Den frie og lige adgang til coronatests har ført til, at der siden medio januar er undersøgt over 4,9 mio. prøver fra næsten 2,8 mio. danskere, dvs. næsten halvdelen af befolkningen. Men tester vi klogt, og fanger vi smitten? Vi er nu inde i den kolde og mørke sæson med mange infektioner med coronalignende symptomer, som influenza og andre luftvejsinfektioner. Det kan ikke komme bag på hverken SSI, Sundhedsstyrelsen eller os andre, at smitten med corona nu stiger, det er...
En dårlig generalprøve … Håndteringen af den kommende COVID-19-vaccine bliver forhåbentligt bedre end myndighedernes håndtering af årets influenzavaccinationer, skriver praktiserende læge Joachim Nørmark.
Skriv en kommentar
Ingen kan løse antibiotikakrisen alene – vi er klar til at bidrage Hvis antibiotika også i fremtiden skal være et effektivt redskab i sundhedsvæsenet, skal alle aktører spille sammen i kampen mod det voksende resistensproblem.
Skriv en kommentar
Videnskabelig guldfeber Det er altafgørende, at man som borger og patient altid kan have tillid til, at der bliver passet godt på en, og at man er fuldt oplyst om formålet, når man siger ja til at deltage i et forskningsforsøg – uanset hvor lille og ikke-indgribende dette forsøg er.
Skriv en kommentar
Udvikling af antistoftest blev stoppet af videnskabsetisk komité Et studie med indsamling af blodprøver fra 400 deltagere, der skulle danne grundlag for en danskudviklet antistoftest for COVID-19, blev i foråret stoppet af De Videnskabsetiske Komitéer for Region Hovedstaden. Efterfølgende er professor Peter Garred fra Rigshospitalet, der stod i spidsen for studiet, blevet politianmeldt af komitéen.
Skriv en kommentarCarlsbergfondet: Vi går ud fra, at ansøgere overholder love og regler Carlsbergfondet har bevilget 3,8 mio. kroner til politianmeldt forskningsprojekt på Klinisk Immunologisk Afdeling på Rigshospitalet. Som udgangspunkt blander fondet sig ikke i støttede forskningsprojekter, men hvis der opstår problemer, kan det komme på tale ‘at træffe eventuelle foranstaltninger’, oplyser Carlsbergfondet i en skriftlig udtalelse.
Skriv en kommentar
Peter Garred: »Jeg beklager dybt« Godkendelsen fra videnskabsetisk komité var ikke på plads, inden forskere fra Rigshospitalet i foråret gik i gang med at indsamle blodprøver til kvalitetskontrol af antistoftest. Lederen af projektet, professor Peter Garred, ‘beklager dybt’ og er nu blevet politianmeldt til Københavns Politi af De Videnskabsetiske Komitéer for Region Hovedstaden.
Skriv en kommentarDisruption for åben skærm Valget står ikke mellem økonomi og liv, men at balancere mellem mulighederne i et samfund, der er COVID-19-lukket, skriver Torben Mogensen.
Skriv en kommentar
Hvem vil have en kedelig opgave? STIKPILLEN: Patienterne har krav på, at vi også taler om det ledelsesansvar, der følger med autorisationen, nemlig at man har ret til at være mentor, underviser og kontrollant, skriver Mette Marklund.
1 kommentar
Hjemmelavet eller hjemmetestet? STIKPILLEN: ‘Hjemmelavet’ er langt mere end et produkt. Heldigvis ånder vi morgenluft og interesserer os i stigende grad for hinandens projekter, skriver Mette Marklund.
Skriv en kommentar
Folkesundhedsloven er en af hjørnestenene i sundhedsreformen STIKPILLEN: Jeg håber, vi får sat system i seriøs forebyggelse, så en lang række kroniske sygdomme kan reduceres signifikant, skriver Torben Mogensen.
Skriv en kommentar
Hvem bestemmer over patientens data? STIKPILLEN: Jeg tror, almen praksis i Danmark er verdensførende i digital tilgængelighed for patienten. Så selvfølgelig skal vi også have journalnoterne med, skriver Jonatan Schloss.
1 kommentar