I morgen åbner den store astma/allergi-kongres EAACI i München. Dagens Medicin er på plads sammen med 8.000 læger fra hele verden i ‘Messe München’ i den østlige del af den sydtyske metropol. Fra det store messecenter vil videnskabsjournalist Sybille Hildebrandt rapportere om de mest spændende, nye forskningsresultater og andre nyheder fra indsatsen mod astma og allergi, og artiklerne bliver udsendt i et dagligt nyhedsbrev under hele kongressen. Dagens Medicin satser især på at berette om gennembrudsforskning, ligesom vi opsøger en...

Kongres baner vej for nye guidelines til behandling af unge En taskforce under EAACI arbejder på højtryk med et systematisk review, der skal pege på hvilke interventioner, der kan få unge til i højere grad at følge en medicinsk behandling af astma eller allergi.
Skriv en kommentar
Overlæge: Molekylær allergologi stormer frem En ny tilgang inden for allergologien går ud på at diagnosticere patienter ud fra delkomponenter af allergenerne og efterfølgende målrette behandling mod det.
Skriv en kommentar
EAACIs eks-vicepræsident: Ingen sensationelle studier i år Selv om programmet for dette års EAACI ikke bugner af de helt store nyheder, synes professor Lars K. Poulsen stadig, at der er meget vigtig forskning at komme efter. For de små studier er nødvendige for at be- eller afkræfte de store, siger han.
Skriv en kommentar
Dansk-svensk studie: Allergen immunterapi har langvarig positiv effekt på medicinforbrug og astmakontrol Det dansk-svenske ‘real world evidence’-studie RELY dokumenterer, at SLIT-behandling med græs- og husstøvmidetabletter giver en langvarig reduktion i symptommedicin og forbedrer astmakontrol – med effekt dokumenteret i op til 12 år.
Skriv en kommentar
Dansk studie fastslår: Drenge har større risiko for at udvikle astma og allergi Danske forskere finder forskel mellem drenge og piger ift. risiko for udvikling af astma og allergi, men ikke eksem. Drenge har forøget risiko, og det hænger formentlig sammen med T2-inflammation og lavere niveauer af kønshormonmetabolitter, viser forskningen.
Skriv en kommentar
Kæmpe datasæt bekræfter allergen immunterapis beskyttende effekt mod virusinfektioner Danske og internationale forskere kan i et kæmpe datasæt vise, at allergen immunterapi til behandling af allergi ikke bare beskytter mod allergi, men også mod virusinfektioner, herunder bronkitis og muligvis også virusrelateret halsbetændelse og mellemørebetændelse.
Skriv en kommentar
Dansk forsker: Nyt om allergen immunterapi og tarmmikrobiomets rolle ved allergi var højdepunkterne på EAACI Dagens Medicin har sat læge og forsker Christian Wøhlk fra Lungemedicinsk Forskningsenhed ved Bispebjerg Hospital i stævne til en snak om, hvad der var de mest interessante nyheder på den netop overståede kongres for European Academy of Allergy and Clinical Immunology.
Skriv en kommentar
Forskning i astma, allergi og immunterapi: Her er de mest interessante danske bidrag til EAACI 2023 Årets kongres for European Academy of Allergy and Clinical Immunology er slut, og vi ser tilbage på de bidrag, som de danske forskere havde med til kongressen. Der var blandt andet opsigtsvækkende forskning i udviklingen og behandling af astma hos børn i Danmark og spændende resultater med behandling af husstøvmideallergi.
Skriv en kommentar