Esbjerg har et underskud på mellem 7 og 10 praktiserende læger. Det vurderer Esbjerg Kommunens sundhedsdirektør, Arne Nikolajsen. »Det har helt klart ramt Esbjerg, altså storbyen, nu. Der er rigtig mange læger, der er gået på pension, plus at der er enkelte læger, der er holdt op med deres praksis. Det gør, at vi står med en lægemangel nu, siger han til dr.dk. De praktiserende læger anslår, at op imod 15-17 læger i Esbjerg står foran at lade sig pensionere,...

Ny formand for Udvalget for Det Nære Sundhedsvæsen i Syddanmark Pernelle Jensen (V) er ny formand for Udvalget for Det Nære Sundhedsvæsen i Region Syddanmark. Her afløser hun den mangeårige formand Bo Libergren (V).
Skriv en kommentar
Venstre i Syddanmark peger på Bo Libergren som ny regionsrådsformand Hvis Stephanie Lose bliver genvalgt som næstformand i Venstre, og derved bliver en del af regeringen, peger Venstres gruppe i Syddanmark på Bo Libergren som ny regionsrådsformand.
Skriv en kommentar
Fire nye praktiserende læger kan slå sig ned i Odense Selvom det endnu ikke er lykkedes at lokke to praktiserende læger til Vollsmose, har Region Syddanmark valgt at udmønte yderligere fire ydernumre i Odense Kommune. Denne gang uden geografisk restriktioner.
Skriv en kommentarLægeklinik i Tønder bliver til udbudsklinik 2.200 borgere i Tønder skal have ny læge. Virksomheden Alles Lægehus, der for halvanden måned siden købte Falcks 12 lægeklinikker, vandt det offentlige udbud og skal stå for driften.
Skriv en kommentar
Læge stopper efter uenighed med region Marianne Mørk Mathiesen har valgt at stoppe som praktiserende læge i Esbjerg, efter at regionen ikke kunne efterkomme hendes ønske om at overtage halvdelen af hendes patienter.
4 kommentarerLæger kan frikøbe sig for vagtforpligtelsen Hidtil har praktiserende læger ved hjælp af frivillighedens vej kunnet dække vagtforpligtelsen. Det er ikke længere muligt i Region Syddanmark og Region Sjælland, som derfor opkræver et beløb fra læger, der ikke tager vagter
Skriv en kommentar
Region sætter ydernumre til salg for én krone Region Syddanmark har sat to ydernumre til salg i lægehus i Ølgod, og buddene begynder ved 1 krone.
Skriv en kommentarRegion søger praktiserende læger i hele Europa Jobopslag i Europa skal hjælpe Region Syddanmark med at få praktiserende læger nok. I øjeblikket søger man syv europæiske læger.
Skriv en kommentarLæger flygter fra lægevagt i Syddanmark Hver 10. vagtlæge har meldt sig ud af vagtlægeordning, og Region Syddanmark kan blive nødt til at tvinge læger på vagt.
Skriv en kommentarPraktiserende læger indgår ny aftale om lægevagt i Syddanmark Region Syddanmark og PLO er blevet om en ny aftale, der fastsætter regler for vagtlægers arbejdsbelastning og vagtchefens ansvar.
Skriv en kommentarSyddanmark vil lokke praktiserende læger til Esbjerg Region Syddanmark lokker med økonomiske goder til yngre læger, der vil købe praksis i Esbjerg.
Skriv en kommentar