Voksne danskere med ADHD klarer sig markant dårligere på arbejdsmarkedet end deres jævnaldrende. De har en betydelig lavere indkomst, er oftere arbejdsløse, hyppigere ramt af sygdom og har langt flere domme for kriminalitet end den øvrige voksne befolkning. Det er nogle af de konklusioner, som fremgår af en analyse og bog, ’Costing adult attention deficit hyperactivity disorder’, som Rockwool Fondens Forskningsenhed står bag. Baggrunden for analysen er bl.a., at den eksisterende litteratur om omkostningerne ved ADHD har mange begrænsninger. Dels...

Overlæge: Unuanceret medicindebat skader børn og unge med ADHD Følelser frem for fakta dominerer både den generelle og den faglige debat om behovet for medicinering af børn og unge med ADHD, mener overlæge og seniorforsker Søren Dalsgaard, Center for Registerforskning ved Aarhus Universitet.
Skriv en kommentar
Flere patienter skal hjælpes hos en privatpraktiserende speciallæge i Region Sjælland Patienter med ADHD, grå stær eller depression skal have kortere ventetid og afstand til privatpraktiserende speciallæger i Region Sjælland. Regionen vil oprette fire stillinger inden for psykiatri, børne- og ungdomspsykiatri og øjensygdomme
1 kommentar
Forskere identificerer de genetiske forskelle mellem ADHD og autisme Der er en høj grad af overlap i genetikken mellem autisme og ADHD, men der er også forskelle. Nu viser ny dansk forskning, præcis hvordan de to udviklingsforstyrrelser er genetisk forskellige, og hvad de har af genetiske ligheder.
5 kommentarer
Region Midtjylland rykker syv regionsfunktioner væk fra Regionspsykiatrien Vest Mangel på speciallæger får nu Region Midtjylland til at frasige sig syv regionsfunktioner i Regionspsykiatrien Vest. I stedet rykkes behandlingsansvaret til Aarhus. En beslutning, der umiddelbart berører 150 psykiatriske patienter.
Skriv en kommentarForskere føler sig fejlciteret i RADS-vejledning En ny vejledning for behandling af ADHD peger fortsat på Ritalin som førstevalg til børn, selvom et Cochrane-review sidste efterår vurderede, at evidensen for dette valg var af meget lav kvalitet. Forskerne bag reviewet føler sig fejlciteret af fagudvalget.
Skriv en kommentarIRF: Bekymrende bivirkninger ved ADHD-middel Institut for Rationel Farmakoterapi anbefaler restriktivt brug af ADHD-lægemidlet Intuniv, som har en dårlig bivirkningsprofil.
Skriv en kommentarMedicintilskudsnævnet vil fortsætte med enkelttilskud til ADHD-medicin I et forslag, der netop er sendt i høring, foreslår Medicintilskudsnævnet, at der ikke sker ændringer i tilskudssatserne, når det kommer til medicin mod ADHD.
Skriv en kommentarNye visitationsretningslinjer for ADHD og bipolar lidelse Sundhedsstyrelsen har udgivet to nye visitationsretningslinjer, der beskriver udrednings- og behandlingsforløbet for børn og unge med ADHD og voksne med bipolar lidelse.
Skriv en kommentarSvar fra ledelsen i Psykiatrien Vest Michael Schmidt, ledende overlæge, Psykiatrien Vest, Region Sjælland, svarer på kritikken af Lars Søndergårds medicinering, som flere kilder rejser i Dagens Medicin.
Skriv en kommentar
Lars Søndergård mistænkes atter for at overmedicinere Læger og sygeplejersker på et psykiatrisk sengeafsnit i Slagelse hævder, at brugen af tung antipsykotisk medicin er steget markant efter ansættelsen af psykiater Lars Søndergård.
Skriv en kommentar