Det nærmer sig en tradition. Hvert år omkring Lægemødet får Lægeforeningen en ordentlig overhaling i Dagens Medicin. I år tegnes på lederplads et billede af, at det er lidt suspekt med sund økonomi og høj organisationsprocent. Helt forkert er det ifølge lederskribenten, at Lægeforeningens egne politiske initiativer eller foreningens engagement i lægers vilkår i stigende grad omtales i pressen. Selv om det er god stil at lade andre bedømme ens arbejde, så bliver jeg nødt til at kommentere denne leder....

Det går altså bedre, end formanden siger Formand for børne- og ungdomspsykiaterne Allan Hvolbys udtalelser harmonerer ikke med vores kendskab til den kliniske dagligdag på de børne- og ungdomspsykiatriske afdelinger
Skriv en kommentarDR-kampagne undergraver tusinder af lægers arbejde 92 specialister m.v. klager til DR's bestyrelse over udsendelsesrækken 'Danmark på piller'
Skriv en kommentar
Overgangsaktiviteter er afgørende trædesten til et mere sammenhængende sundhedsvæsen Sundhedsreformen er ikke længere noget, vi venter på, men noget vi skal virkeliggøre sammen. I dette indlæg stiller vi skarpt på, hvordan overgangsaktiviteter kan bane vejen for sundhedsreformens intentioner om at skabe et stærkere og mere sammenhængende sundhedsvæsen med fokus på tryghed, relationer, faglighed og politisk forankring.
Skriv en kommentar
Debat: En ny retning for psykiatrien – lad os gribe muligheden sammen Vi står med en historisk mulighed for at skabe en mere sammenhængende, tilgængelig og værdig psykiatri. Det kræver, at vi tør tænke nyt og samarbejde på tværs af sektorer. Hos de private psykiatriske klinikker og hospitaler er vi klar. Lad os sammen sikre, at ingen børn og unge skal vente urimeligt længe på den hjælp, de har brug for, skriver Kit Kjærsgaard, direktør for Skovhus Privathospital og Dorthe Mikkelsen, direktør for CPH Privathospital.
Skriv en kommentar
Debat: Digital transformation af sundhedsvæsenet forudsætter en transformation af ledelse og forskning Digital teknologi, forskning og ledelse er ikke adskilte verdener. Hvis vi skal lykkes med den digitale transformation af sundhedsvæsenet, må vi insistere på, at disse tre faktorer integreres fra starten og opretholdes gennem hele transformationsprocessen, skriver Thea Kølsen-Fischer, Kristian Kidholm og Søren Barlebo Rasmussen i et fælles debatindlæg.
Skriv en kommentar
Pas på: Sundhedsreformen kan smide fagligheden ud med badevandet Der var engang, hvor det faglige samarbejde mellem sygehuse og almen praksis var ikke-eksisterende, og hvor lægers efteruddannelse blev betalt af medicinalindustrien. Derfor skal vi værne om de nuværende gode løsninger for efteruddannelse og kvalitetsudvikling i almen praksis, hvis fundament sundhedsreformen risikerer at fjerne, skriver ledelsen i hhv. DSAM og FYAM i et fælles debatindlæg.
Skriv en kommentarUndervisning i palliation bør være obligatorisk DEBAT: Ulighed i adgang til palliation starter i uddannelsen, og den manglende uddannelse i palliativ indsats af læger og sygeplejersker er et farligt signal om prioritering.
1 kommentar
Læge og kandidat for Liberal Alliance: Høj risiko kræver høj specialisering DEBAT: De medicinske afdelinger er ikke rustet til at håndtere de farligste og mest komplekse misbrugstilfælde, derfor bør der etableres en regional specialiseret afdeling for hospitalsbehandling af aggressive stofbrugere, mener læge og regionsrådskandidat for Liberal Alliance.
Skriv en kommentar
Integration af psykiatri og somatik handler om meget mere end organisering DEBAT: Fusionen af psykiatri og somatik skal ikke kun udleves i organisationsdiagrammer. Den skal leve i praksis, hvor patienterne er, skriver Andreas Rudkjøbing og Jesper Gyllenborg.
Skriv en kommentarLæs Per Finks svar på kommentar fra Peter la Cour REPLIK: Fra et videnskabeligt synspunkt er det ikke viden eller fakta, vi mangler. Problemet er nærmere, at fakta fornægtes eller mistolkes, og det kan vanskeliggøre en debat, skriver Per Fink.
1 kommentarPer Finks lægelige selvforståelse bør ikke stå uimodsagt KOMMENTAR: Det er naturligvis berettiget med en god omtale efter mange års arbejdsliv, men i en artikel med Per Fink fremkommer der faktuelle fejl, jeg mener bør imødegås, skriver Peter la Cour.
Skriv en kommentar