Til november bliver det for første gang muligt at sammenligne patienternes tilfredshed med behandlingen på landets akutmodtagelser og -klinikker på tværs af sygehuse og regioner. Det sker, når den årlige Landsdækkende Undersøgelse af Patientoplevelser (LUP) bliver udvidet til også at omfatte de akut ambulante patienter, hvor op mod 400 patienter fra alle landets skadestuer får mulighed for at vurdere deres oplevelser og behandling på 20 målepunkter inden for emner som telefonbetjening, modtagelse, ventetid, undersøgelse og behandling, information og medinddragelse, hjemsendelse samt fysiske rammer...

Tilfredse patienter trods nedlukning Danske Regioner har udsendt resultater for patienttilfredsheden blandt akutte patienter, somatiske patienter, fødende og psykiatriske patienter.
Skriv en kommentarHøj patienttilfredshed med hospitalerne 158.366 patienter har vurderet deres oplevelser på de danske sygehuse i den årlige Landsdækkende Undersøgelse af Patientoplevelser (LUP).
1 kommentarHøj tilfredshed med hospitaler blandt danske patienter 140.625 patienter har bedømt deres oplevelser på danske sygehuse.
Skriv en kommentarHer er 133.000 patienters dom over sygehusene Region Midtjylland har landets mest tilfredse patienter, viser den årlige undersøgelse af patientoplevelser i sygehussektoren.
Skriv en kommentarProfessor: Regioner manipulerer med data i målinger af patienters tilfredshed Den årlige undersøgelse af patienttilfredsheden på sygehusene er et skønmaleri, mener arbejdsmiljøekspert.
Skriv en kommentar135.223 patienter udpeger: Her er regionen med de mest tilfredse patienter Ny tilfredshedsundersøgelse blandt 135.223 patienter viser, at patienterne i Region Nordjylland er landets mest tilfredse.
Skriv en kommentarMidtjylland har landets mest tilfredse hjertepatienter Både ambulante og indlagte hjertepatienter er mest tilfredse med behandlingen i Region Midtjylland.
Skriv en kommentar138.195 patienter fælder dom om sundhedssektoren i ny undersøgelse Årets Landsdækkende Undersøgelse af Patientoplevelser viser forsat stor tilfredshed med sygehusbehandlingen blandt patienter.
Skriv en kommentar
Kræftplan V skal tage bedre hånd om forebyggelse og senfølger Livet med og efter kræft var i fokus, da sundhedsminister Sophie Løhde (V) præsenterede Kræftplan V på et pressemøde, hvor der også var mange roser til Sjællands Universitetshospital.
Skriv en kommentar
Fisker og Kühnau uddeler roser til Kræftplan V Både Danske Regioner og Kræftens Bekæmpelse roser regeringens udspil til en ny kræftplan. Danske Regioner ser dog gerne flere penge til at styrke behandlingskapaciteten, mens Kræftens Bekæmpelse ærgrer sig over, at planen ikke indeholder et konkret mål for danskernes kræftoverlevelse.
Skriv en kommentar
Bispebjerg-afsnit kæmper med voldelige patienter: Hver fjerde ansatte har været udsat for vold Over halvdelen af medarbejderne på Intermediært Afsnit på Bispebjerg Hospital har oplevet trusler det seneste år, og næsten hver fjerde har været udsat for fysisk vold. Afsnittet har sat omfattende tiltag i værk, og hospitalets direktør beklager et belastet arbejdsmiljø, der har fået flere medarbejdere til at sige op.
Skriv en kommentar