Christian Skjærbæk overtager fra 1. februar ledelsen af Akutafdelingen på Regionshospitalet Randers, hvor han er konstitueret som ny ledende overlæge. 49-årige Skjærbæk er speciallæge i almen medicin og kommer fra en stilling som afsnitansvarlig overlæge i Akutafdelingen på Regionshospitalet Viborg og er desuden formand for Dansk Selskab for Akutmedicin. Han efterfølger Susanne Deutch, der stopper på afdelingen ved udgangen af december. Christian Skjærbæk får i afdelingensledelsen følgeskab af Bente Birgitte Fogh, der har været konstitueret oversygeplejerske siden 1. november, men fra 1. februar...

Udspil til sundhedsreform løser ikke akutafdelingernes problemer To ledende akutoverlæger mener, at regeringens forslag om 5-10 ekstra akutbiler er uopfindsomt. Mens Christian Skjærbæk fra Regionshospitalet Randers ønsker innovative projekter, der kan bringe akutfolkene ud i borgernes hjem, ønsker Jørn Munkhof Møller fra Aalborg Universitetshospital løsninger som f.eks. én indgang til kommunen.
Skriv en kommentar
I Randers er uddannelse blevet noget, læger giver til hinanden I løbet af halvandet år er Akutafdelingen i Randers gået fra at have et blakket ry blandt uddannelseslæger til at få topkarakterer i Sundhedsstyrelsens seneste inspektorrapport. Overlæge Dea Kehler var blandt de bærende kræfter, men hele afdelingen har taget ansvar for at forbedre uddannelsesmiljøet.
Skriv en kommentar
Dårlig inspektorrapport hjemsøgte akutafdeling i flere år Det kom ikke som et chok for Akutafdelingen på Regionshospitalet Randers, da en inspektorrapport i 2019 pegede på et stort forbedringspotentiale i uddannelsen af næste generation af akutmedicinere. Alligevel ramte den dårlige vurdering den faglige stolthed blandt lægerne. Halvandet år senere scorede afdelingen topkarakterer ved et nyt inspektorbesøg.
1 kommentar
Endnu en ledende overlæge stopper på Hospitalsenhed Midt Uro på børneafdelingen på Regionshospitalet Viborg blusser igen op, hvor ledende overlæge Jette Hoffmann-Petersen stopper efter et år. Det sker, efter medarbejdere har kritiseret afdelingsledelsen i et bekymringsbrev.
Skriv en kommentar
Akutlæger glæder sig over »visionært« akutudspil fra regionerne Danske Regioners bud på fremtidens akutområde med tanker om én fælles indgang til området og en ny sygeplejeuddannelse begejstrer formand for Dansk Selskab for Akutmedicin.
Skriv en kommentarBlodprøve kan afsløre kræft Ny forskning fra Hvidovre Hospital viser lovende potentiale for kræftscreening ved hjælp af blodprøver.
1 kommentar
Sundhedsministeren besøgte midtjyske hospitaler Sundhedsminister Astrid Krag (SF) gik stuegang i Randers, da hun tirsdag besøgte fire midtjyske sygehuse.
Skriv en kommentar
FADL-forperson slår fast: Fremtidens KBU-læger hører til på akutafdelingerne For Magnus Alexander Gibson, forperson for FADL, er det vigtigt, at man som KBU-læge også kan prøve kræfter med at være på en akutafdeling. Her kan man tilegne sig unikke erfaringer, som er vigtige i det videre lægeliv. Dermed er de medicinstuderende uenige med formanden for landets akutlæger, der vil udelukke KBU-læger fra akutafdelingen.
Skriv en kommentar
Sammenhold og samarbejde i fokus på operationsstuen: Randers er verdens første med nyt tiltag Verdens første simulationsworkshop i operationsteams med fokus på samarbejde foregår på Regionshospitalet Randers. Den skal forbedre arbejdsmiljøet og den indbyrdes forståelse, de forskellige fagligheder imellem, for i sidste ende at give bedre resultater for patienterne.
Skriv en kommentar
Ambulante forløb er en succes hos indlæggelsestruede borgere Medicinsk Afdeling på Regionshospitalet Randers har succes med et nyt hurtigt ambulant forløb for indlæggelsestruede borgere. De ambulante forløb øger både tryghed og tilfredshed blandt de berørte patienter og giver plads til flere patienter i fremtiden.
Skriv en kommentar
Simpelt tiltag kan hæve deltagelsen i screeningprogrammer Ny forskning viser, at flere kvinder deltager i screeningsprogrammerne for tarm- og livmoderhalskræft, når de bliver tilbudt et tjek af deres screeninghistorik i forbindelse med screening for brystkræft.
Skriv en kommentar