OBS: I år har vi ikke lavet en kåring på området for abdominale aortaaneurismer, da store dele af datagrundlaget er skjult, og vi derfor ikke kan forsvare at rangere hospitalerne på baggrund af den data, der er tilgængelig i databasen. Herunder kan du dog stadig læse om seneste årsrapport. Behandlingskvaliteten blandt de patienter, der får foretaget en planlagt operation for et abdominalt aortaaneurisme, er høj på tværs af landets karkirurgiske afdelinger, og kvaliteten har været stabilt høj gennem en længere...

Her er vinderne af Danmarks Bedste Hospitaler til hjerte-kar-behandling 2024 For andet år i træk vinder Aarhus Universitetshospital som Danmarks bedste hospital på tværs af hjerte-kar-området. Se hele top fem på tværs, samt den enkelte vinder på alle ni behandlingsområder her.
Skriv en kommentarCarotis endarektomi: Ingen afdelinger lever op til tidsfrist for strokeforebyggende indgreb Andelen af patienter, som får foretaget carotis trombendarterektomi inden for 14 dage efter forbigående stroke, er fortsat for lav.
Skriv en kommentar
Høj datakvalitet er afgørende for yderligere forbedringer af behandlingen af hjertekarsygdomme Kontinuerlig og tidstro overvågning af behandlingskvaliteten er centralt for at opnå yderligere forbedringer på hjertekarområdet og for at kunne følge konsekvenserne af kommende prioriteringer, mener formanden for Dansk Hjerteregister Jens Flensted Lassen.
Skriv en kommentarAtrieflimren: Data fra primærsektoren kommer med i næste årsrapport Data fra privatpraktiserende speciallæger og almen praksis bliver en del af den kommende årsrapport fra Databasen for Atrieflimren i Danmark.
Skriv en kommentarLav amputationsrate efter forebyggende perifer bypass Konstant andel af patienter, der amputeres til trods for amputationsforebyggende operationer på landets karkirurgiske afdelinger.
Skriv en kommentarKAG: Ikke-invasiv undersøgelse har vundet udbredelse CT-KAG har i stort omfang overtaget som den mest brugte diagnostiske undersøgelse af patienter mistænkt for stabil iskæmisk hjertesygdom.
Skriv en kommentarKlapoperation med samtidig bypass: Svært at leve op til standard for blødning Hver tiende patient reopereres for blødning efter klapoperation med samtidig bypass.
Skriv en kommentarStabilt faldende dødelighed blandt patienter med hjertesvigt (Opdateret efter fejl) Dødeligheden blandt indlagte hjertesvigtpatienter har været faldende gennem en årrække, og været stabilt lav de seneste tre år.
Skriv en kommentarFortsat fald i bypass-aktivitet 700 færre bypassoperationer årligt over en tiårig periode.
Skriv en kommentarIkke standarder for dødelighed efter aortaklapoperation Stabilt lav dødelighed blandt patienter, der får aortaklapoperation, viser årsrapport fra Dansk Hjerteregister.
Skriv en kommentar