Medarbejdere går jævnligt »grædefærdige hjem fra arbejde, og andre ansatte græder, mens de er på arbejde.« Sådan hedder det eksempelvis i en af de sager fra Arbejdstilsynet, som Dagens Medicin har fået aktindsigt i, og som viser, at der i seks tilfælde er faldet afgørelser om at forbedre det psykiske arbejdsmiljø på akutmodtagelser landet over siden sommeren 2012. Afgørelserne berører forskelligt akutpersonale på Aalborg Universitetshospital, Aarhus Universitetshospital, Hillerød Sygehus, Regionshospitalet Herning, Sygehus Vendsyssel og Odense Universitetshospital. Da der i alt...

Med embedslægerne på job: »Vi er med til at øge patientsikkerheden« Der er blevet skruet op for embedslægernes tilsynsbesøg de seneste år. Den systematiske kontrol skal sikre et generelt højt niveau for patientsikkerheden landet over.
Skriv en kommentar
På fire år vendte afdeling et dårligt arbejdsmiljø til en succeshistorie Et stærkt ledelsesteam har på få år vendt højt sygefravær, rekrutteringsproblemer og dårligt arbejdsmiljø til en succeshistorie. Det har de gjort ved en række indsatser med fokus på at give lægerne større fleksibilitet og mere ansvar.
Skriv en kommentar
Hver anden overlæge har symptomer på stress Knap halvdelen af danske overlæger, ledende overlæger og cheflæger har haft stresssymptomer inden for en måned. Det viser en ny analyse fra Overlægeforeningen.
Skriv en kommentar
Hospitalsdirektion afviser: Fyret gastro-cheflæges stilling bliver ikke genbesat Efter den uventede fyring af cheflæge Inge Nordgaard-Lassen fra Gastroenheden på Amager og Hvidovre Hospital, afviser hospitalsledelsen nu at genopslå stillingen som gastromedicinsk cheflæge.
1 kommentar
Overlæger på hospital i opråb: Vi er dybt bekymrede over fyringen af vores chef En uventet fyring af cheflæge Inge Nordgaard-Lassen fra Gastroenheden på Amager og Hvidovre Hospital, der både er hospitalets største afdeling og landets førende inden for behandling af mave-tarm-sygdomme, vækker alvorlig bekymring blandt afdelingens læger.
Skriv en kommentar
Ledere er også bare mennesker, og det er organisationens ansvar, at de trives Det er nærmest blevet en folkesport at tale om dårlig ledelse, men hvem taler om lederens mistrivsel og dårlige arbejdsmiljø? I en ny bog sætter to erhvervspsykologer fokus på ledertrivsel og giver deres bud på, hvordan man kan forbedre lederens arbejdsmiljø.
Skriv en kommentar
Hver anden praktiserende læge viser tegn på udbrændthed En ny undersøgelse fra Aarhus Universitet viser, at der er store problemer med trivslen blandt praktiserende læger i Danmark. Hver anden læge føler sig udbrændt. Den gruppe, som er hårdest ramt, er de yngre klinikejere.
3 kommentarer
»Ansættelsen af Matilde har åbnet øjnene for, at det kan fungere med deltid« Læge Matilde Eriksen blev sidste år ansat i en introstilling på 22,3 timer pr. uge på akutmedicinsk afdeling ved Aalborg Universitetshospital. Siden er der lavet aftaler om deltid med yderligere tre yngre læger på afdelingen. For cheflæge Jørn Munkhof Møller handler det om at tilbyde de lempeligere arbejdsvilkår, som de yngre læger efterspørger. Han erkender dog samtidig, at deltidsjob-kvoten ikke må blive for høj – af hensyn til vagtplanlægningen.
Skriv en kommentar