Et stort indtag af brystmælks omega 3-fedtsyrer mindsker risikoen for type I-diabetes. Det indikerer et nyt finsk studie, hvis resultater netop er publiceret i det videnskabelige tidsskrift Diabetologia. Forskergruppen opnåede deres resultat ved at måle mængden af insulinproducerende betaceller hos knap 8.000 børn fra de var spæde og frem til de blev 15 år. Samtidigt kortlagde forskerne, hvor meget brystmælk børnene indtog. mens de var små. Studiet afslørede, at et højt indtag af omega 3-fedtsyrer beskyttede mod udvikling af...

Kræft er den hyppigste dødsårsag blandt personer med type 2-diabetes Hjerte-kardødeligheden blandt personer med type 2-diabetes er næsten halveret på 18 år, viser stor undersøgelse. Kræft er nu den hyppigste dødsårsag, og det kalder på nye behandlingsstrategier, mener forsker.
Skriv en kommentarAntibiotika fjerner gavnlige tarmbakterier i mere end seks måneder Antibiotika påvirker tarmbakterierne et halv år efter en kur, viser nyt dansk studie. Det er grund til bekymring, mener lederen af studiet.
1 kommentar
Nyt dansk studie bekræfter, at type 2-diabetes er fem forskellige sygdomme Et nyt dansk studie bekræfter resultaterne fra et meget omtalt svensk studie, som tidligere i år viste, at type 2-diabetes ikke blot er to, men hele fem forskellige sygdomme. Den nye klassificering kan få betydning for, hvordan type 2-patienter skal behandles.
1 kommentar
Shockbølger forbedrer nyrefunktionen Diabetespatienter med skridende nyrefunktion kan undgå at komme i dialyse, hvis de behandles med shockbølger. Sådan lyder visionen fra en gruppe forskere fra Odense Universitetshospital, som aktuelt afprøver shockbølge-behandlingen med stor succes.
Skriv en kommentarHjerteoperationer er mindst farlige for diabetespatienter om eftermiddagen Risikoen for, at en patient med overvægt eller diabetes får fremprovokeret et hjerteanfald eller hjertesvigt under en operation er størst, hvis operationen finder sted om formiddagen, viser nyt studie i Lancet.
Skriv en kommentar
Internationalt studie viser fordel ved diabetesscreening Det kan være en stor gevinst ved screening for diabetes type 2, viser internationalt studie. Dansk forsker mener, at evidensen for opportunistisk screening på diabetesområdet er så god, som den kan blive.
1 kommentar
Forskere vil bremse type 1-diabetes med ny vaccine En indsprøjtning med stoffet GAD-alum direkte ind i immunforsvarets maskinrum, lymfeknuderne, kan måske bremse nedbrydningen af bugspytkirtlens evne til at producere insulin. Overlæge vurderer: »Det ser lovende ud.«
Skriv en kommentarManchetbehandling afprøves på diabetespatienter Endokrinologer og kardiologer går sammen i et tværfagligt forskningsprojekt, som skal undersøge en ny og enkel tilgang til at hjælpe diabetes-patienter med nedsat blodforsyning i benene.
Skriv en kommentar
Professor: Hjertegevinst ved ny medicin bør føre føre til opdatering af guidelines Dansk Endokrinologisk Selskabs arbejdsgruppe for type 2-diabetes guidelines bør snarest forholde sig til den betydelige hjertegevinst ved brug af empagliflozin, mener professor Troels Krarup Hansen, Aarhus Universitet.
Skriv en kommentar
Brug af insulinpumper fastholder lavt blodsukker efter seks år Stabilt blodsukker og vægt blandt personer med type 1-diabetes, der får en insulinpumpe, viser resultater fra Steno Diabetes Center præsenteret på EASD.
Skriv en kommentar
Graviditet med stor vægtstigning skaber ikke risici Ny svensk forskning viser, at kvinder, som tager meget på i deres graviditet, ikke har en øget risiko for at udvikle sygdomme som diabetes, hjertekar- og endokrine sygdomme senere i livet.
Skriv en kommentar