Der bør gælde de samme regler for lægers samarbejde med producenter af medicinsk udstyr som for producenter af lægemidler. Det mener Lægeforeningen, som opfordrer regeringen til at udvide de nuværende regler for lægers samarbejde med medicinalindustrien til også at omfatte medicoindustrien, hvor der i dag ikke findes bindende regler for, hvordan producenter af hofteproteser, implantater eller røntgenudstyr samarbejder med læger. »Reglerne bør selvfølgelig være ens. Det er helt afgørende, at patienter og andre kan have fuld tillid til, at det udstyr,...
Lægeforeningen vil have strammere regler for medicinsk udstyr Godkendelsen af medicinsk udstyr lader meget tilbage at ønske, mener Lægeforeningen, der i et politikpapir opfordrer til at styrke sikkerheden og skabe bedre rammer for anvendelsen af udstyret på alle niveauer i sundhedsvæsenet.
Skriv en kommentarLægeforeningen om nye regler for medico-udstyr: Ikke godt nok EU-Kommissionen vil med et nyt forslag stramme reglerne for godkendelse af medicoudstyr, men udspillet er slet ikke godt nok, mener Lægeforeningen.
Skriv en kommentar
DSAM bakker op om Lægeforeningen i debatten om aktiv dødshjælp En legalisering af aktiv dødshjælp er ikke løsningen på de etiske dilemmaer ved livets afslutning. Det mener Dansk Selskab for Almen Medicin (DSAM), der ligesom Lægeforeningen ikke støtter en legalisering af dødshjælp i Danmark. I stedet opfordrer DSAM til, at de palliative tilbud styrkes.
2 kommentarer
Lægeforeningen kommer med advarsel: Danmark mangler 2000 speciallæger Lægeforeningen beretter om alarmerende tal i udbuddet af speciallæger. Det får Lægeforeningen til at slå alarm.
Skriv en kommentar
Camilla Rathcke advarer mod at skabe konflikt mellem regioner Regeringens forslag om at samle Region Sjælland og Region Hovedstaden under én region er på tide og kan løse problemer med lægedækningen, vurderer Lægeforeningens formand.
1 kommentar
Camilla Rathcke forventer en ambitiøs sundhedsreform fra regeringen Sæt politisk handling bag sundhedsstrukturkommissionens rapport, og sørg for de nødvendige forandringer i sundhedsvæsenet, lyder Lægeforeningens formands besked til regeringen og Folketinget.
Skriv en kommentar
Vælg Klogt klar med ny anbefaling: Nedbring brugen af unødvendig medicin I takt med et stigende medicinforbrug øges risikoen for at indtage medicin med uhensigtsmæssige fysiske eller psykiske konsekvenser. Sådan lyder det fra Vælg Klogt, der har udarbejdet en ny anbefaling, der skal komme uhensigtsmæssig polyfarmaci til livs.
Skriv en kommentar
Løhde om ny abortgrænse: »På tide at abortreglerne følger med tiden« Regeringen og en række partier er blevet enige om at hæve abortgrænsen til 18. uge, etablere et nationalt abortnævn og give 15-17-årige ret til abort uden forældresamtykke.
Skriv en kommentarPrioriteringsråd: Forebyg og prioriter En prioritering af sundhedsvæsenets ressourcer er alfa og omega i fremtidens sundhedsvæsen, lyder det fra Sundhedssektorens Prioriteringsråd, der er etableret af Lægeforeningen. Rådet ønsker også bedre forebyggelse af folkesundheden.
Skriv en kommentar
Læger er forargede og frustrerede over, at politikere vil bevare tolkegebyr Nyheden om, at et stort politisk flertal ønsker at bevare tolkegebyret i sundhedsvæsenet, bliver mødt med frustration af flere læger, der til daglig arbejder med indvandrersundhed. De oplever endnu engang, at politikerne tilsidesætter deres sundhedsfaglige argumenter for at kunne føre simpel symbolpolitik.
1 kommentar
Bred politisk aftale: Mindre bøvl og bureaukrati, mere udenlandsk arbejdskraft Et politisk flertal har onsdag vedtaget en ny aftale, som skal få mere udenlandsk arbejdskraft til det danske sundhedsvæsen. Lægeforeningen er positiv, men savner fokus på specialer med stor lægemangel og økonomi, siger formand Camilla Rathcke.
Skriv en kommentar