Den billige inhalator Easyhaler er siden 2012 blevet udpeget til en nøglerolle i regionernes forsøg på at stoppe medicinprisernes stædige vandring mod nord. Men mange læger vælger andre inhalatorer, og det er alt andet end nemt at hale besparelser i land på KOL- og astmabehandlingen, lyder meldingen fra landets to største regioner, Hovedstaden og Midtjylland. De fokuserer nu på andre medicinbesparelser og venter på Rådet for Anvendelse af Dyr Sygehusmedicins (RADS) anbefalinger. De skal bane vejen for en afgørelse fra...
Forskernetværk vil gå uden om industrien for at hjælpe KOL-patienter Et stort netværk af uafhængige forskere i Danmark vil uden om industrien gøre en afgørende forskel for patienter med KOL. Projektet skal gøre op med en gammeldags fremgangsmåde i behandlingen og gøre den mere individbaseret.
Skriv en kommentarKOL-forskere: Det er gammeldags at skyde med spredehagl Behandling af KOL-patienter kan forbedres. Det skal forskernetværk bevise.
Skriv en kommentarPrisen for en lungebetændelse? 135.000 kr. Når en patient bliver indlagt med lungebetændelse, koster det gennemsnitligt region og kommune 135.000 kr. over en periode på et halvt år. Den reelle regning kan dog være endnu højere.
Skriv en kommentarKOL-patienter er ’overraskende gode’ til at følge behandling Patienter med KOL, der bliver fulgt i et ambulatorium, er rigtigt gode til at passe deres behandling. Det viser et nyt dansk studie, der også peger på, hvilke psykologiske faktorer der er afgørende for patienternes adhærens.
Skriv en kommentar
Regionernes inhalatorbesparelser er skrumpet ind Mens regionerne har forsøgt at få lægerne til at anvende den billige inhalator Easyhaler, er prisforskellen til de billigste alternativer skrumpet betydeligt ind.
Skriv en kommentar
Nordisk ekspertpanel: Firmaer og myndigheder forsømmer udviklingen af brugervenlige inhalatorer Den teknologiske udvikling af inhalatorer til KOL- og astmabehandling er ikke fulgt med udviklingen af lægemidler. Det konkluderer et panel af nordiske læger, som efterspørger mere innovation i industrien og en holdningsændring fra myndigheder.
Skriv en kommentar
Lægen, der vil netværke mod KOL Lungemediciner Jens-Ulrik Jensen er god til at undre sig over faglige spørgsmål. Og i stedet for at fordybe sig alene og finde løsninger eller vente på, at andre skaffer svar, så breder han armene ud og inviterer:
Skriv en kommentar
Hagedorn-vinder: Folk er ofte ikke så raske, som de tror Professor i lungemedicin og international specialist i KOL, Jørgen Vestbo, tildeles årets Hagedorn-pris på 250.000 kr. Han mener, at der skal mere fokus på forebyggelse af KOL og individuel behandling.
Skriv en kommentar
Formand for lungescreeningsgruppe: Udfordringen bliver at nå ud til de rigtige borgere Skal vi i fremtiden screene borgere for lungekræft i Danmark, er det nødvendigt, at pilotprojektet i Region Syddanmark kaster de rigtige data og erfaringer af sig, vurderer Zaigham Saghir, formand for DLCG’s screeningsgruppe. Selv går hans bekymring på, om nok borgere i risikogruppen vil tage imod tilbuddet om screening.
Skriv en kommentar
Inhalering af antibiotika skal mindske resistens og give bedre behandling af lungebetændelse Et nyt projekt skal undersøge effekterne af at give inhaleret antibiotika til indlagte patienter med lungebetændelse. Jens-Ulrik Stæhr Jensen, professor ved Herlev og Gentofte Hospital, håber, at det bl.a. kan give færre bivirkninger og lede til mindre antibiotikaresistens.
Skriv en kommentar
Formand for screeningsgruppe: Screening for lungecancer vil være en vigtig investering i tidlig diagnostik Formanden for Dansk Lunge Cancer Gruppes screeningsgruppe Zaigham Saghir glæder sig over regeringens plan om et pilotstudie, som kan bane vejen for et nationalt screeningsprogram for lungekræft. Han foreslår, at studiet gennemføres i Region Sjælland, hvor den forventede gevinst vil være størst.
Skriv en kommentar