Sundhedsstyrelsen er kommet med kritik af en række forhold hos Region Hovedstadens Akutberedskab. Kritikken kommer efter styrelsen har været på uanmeldt besøg i akutberedskab. Styrelsen vil på baggrund af besøget fremlægge en rapport om to uger, men ifølge Region Hovedstadens Akutberedskab blev der ikke fundet forhold, som kræver akut tilretning. Sundhedsstyrelsen peger i sin foreløbige, mundtlige afrapportering dog på en række forhold, som umiddelbart er kritiske. Styrelsen kritiserer således, at enkelte medarbejdere var usikre på om det beslutningsstøtteværktøj, de anvender...
1813-læger revser ordningen Region Hovedstadens akutordning 1813 fungerer særdeles ringe og uden udsigt til bedring. Det skriver to ansatte læger i 1813 i et brev til regionens politikere.
Skriv en kommentar
Sophie Hæstorp: Vi er nødt til at se på honorering af 1813-læger Regionsrådsformand Sophie Hæstorp Andersen (S) har endnu ikke haft tid til at svare på kritisk fra to 1813-læger. Men hun er indstillet på at se på en ny honoreringsmodel for akutordningen
Skriv en kommentar
Charlotte Fischer: Vi undervurderede opgaven Gruppeformand for Det Radikale Venstre i Region Hovedstaden, Charlotte Fischer, er enig med COWI-rapporten i, at implementeringen af det enstrengede og visiterede akutsystem var forhastet og alt for uprøvet.
Skriv en kommentar
Regionsformand: Ny akutordning var en rigtig beslutning Sophie Hæstorp Andersen vil tage initiativ til et møde PLO for at få flere læger med i akutordning.
Skriv en kommentarCOWI i stærk kritik af 1813: Elendig timing Beslutningen om det nye akutsystem i hovedstaden blev besluttet over hals og hoved. Der har været alt for lidt til planlægning, og servicemålene har været overoptimistiske, skriver COWI i evaluering af 1813´s første måneder.
Skriv en kommentarHospitalsdirektør: I det lange perspektiv kan lægevagten kun blive bedre Fremstillingen af den nuværende lægevagt har været for ensidig, mener hospitalsdirektør Torben Ø. Pedersen, som ser mange problemer med lægevagten.
Skriv en kommentarSophie Hæstorp vil overvåge regionens nye akutfunktion Den nye formand for Region Hovedstaden vil sætte lup på den kontroversielle akutfunktion, inddrage patienterne mere i behandlingen og stædigt holde fast i ønsket om en partikelkanon til Rigshospitalet
Skriv en kommentarFAS og hovedstaden indgår aftale om ny lægevagt Lægerne i den nye akutstruktur i Region Hovedstaden kan ansættes under den eksisterende overenskomst for speciallæger.
Skriv en kommentarPLO: Hovedstaden har brudt overenskomsten Region Hovedsteden begik en række formelle fejl, da den besluttede at tage ansvaret for lægevagten fra de praktiserende læger, mener PLO-formand Henrik Dibbern. Koncerndirektør Svend Hartling afviser overenskomstbrud.
Skriv en kommentar
Praktiserende lægers aftale med 1813 har gjort andre læger vrede: Nu kræver de mere i løn Størrelsen på den lønpakke, som Region Hovedstaden tilbyder praktiserende læger, der tager arbejde i Akuttelefonen 1813, har startet en kædereaktion af utilfredshed og øgede lønkrav fra både FAS og Yngre Læger. Inden sommerferien opsagde parterne deres overenskomst på området. Det kan skade rekrutteringen af læger til 1813.
3 kommentarer
Borgere misbruger ikke lægevagtens akutknap Lægevagten kan trygt tilbyde borgere muligheden for at taste sig forrest i telefonkøen, hvis borgeren selv vurderer, at deres tilstand er så alvorlig, at de skal snakke med en læge her og nu. Kun under én procent af dem, der ringer ind, misbruger tilbuddet, viser ny forskning.
Skriv en kommentar