Kære politikere og beslutningstagere, Vi håber, at I har nydt sommerferien og er klar til at trække i arbejdstøjet igen, så Danmark kan få den længe ventede psykiatriplan. Vi ønsker ikke nødløsninger eller tomme valgløfter. Der er brug for en seriøs og gennemgribende plan. En plan, som tilfører tilstrækkelige økonomiske midler og sætter handling bag de gode hensigter i samfundsdebatten. Først og fremmest skal der være brugerinddragelse i det ny Nationale Psykiatriråd og i en Havarikommission på psykiatriområdet. LAP bidrager...

Lægeforeningen: ADHD- og autismeklinikker er en dårlig idé, men reaktionen vidner om lys forude DEBAT: Hvis vi kan blive enige om at styrke den samlede behandlingskapacitet i psykiatrien, i stedet for at fortsætte med splittede, kortsigtede løsninger, har vi virkelig mulighed for at skabe noget varigt og meningsfuldt for vores patienter, mener Camilla Rathcke, formand for Lægeforeningen.
Skriv en kommentar
Åbent brev: Husk nu dem, som er hårdest ramt af psykisk sygdom DEBAT: I et åbent brev fra Dansk Psykiatrisk Selskab lyder opfordringen til Christiansborg, at politikerne husker på, at en solid investering i en kapacitetsudvidelse i den regionale psykiatri vil være til gavn for de patienter, der er hårdest ramt af psykisk sygdom.
Skriv en kommentar
Dansk Psykiatrisk Selskab: En fælles organisation er den rigtige vej at gå DEBAT: Trods relevante bekymringer, mener vi stadig, at en sammenlægning af psykiatrien og somatikken er den rigtige vej at, skriver Dansk Psykiatrisk Selskab.
Skriv en kommentar
Psykiatri-forpersoner: Vi er i gang med 10-årsplanen, her er vores opmærksomhedspunkter Sundhedsstyrelsen og Social- og Boligstyrelsen har fremlagt et oplæg til rækkefølge og prioritering af, hvordan de næste 3,2 mia. kr. i 10-årsplanen for psykiatri og mental sundhed skal bruges. Vi opfordrer til, at politikerne er særligt opmærksomme på, at mål og finansiering selvfølgelig skal følges ad, skriver forpersonerne for Dansk Psykiatrisk Selskab.
Skriv en kommentar
Alle børn og unge har ret til mental sundhed: Her er de vigtigste opgaver, vi skal løse for at nå målet NYTÅRSTALE: Vi er mennesker i en krisetid, men vi behøver ikke at være i krise. Der er meget, vi kan gøre for at fremme mental sundhed, forebygge psykisk sygdom og forbedre behandlingen. Den største fare er, at vi undervurderer kompleksiteten af problemerne og vælger de overfladiske ”quick fixes” for at gøre noget hurtigt. Vi har brug for en langsigtet national strategi for udvikling, forskning og innovation på psykiatriområdet, skriver Pia Jeppesen, professor og overlæge i Børne- og Ungdomspsykiatri.
Skriv en kommentar
Mikkel Rasmussen: Hvis ikke nu, hvornår så? DEBAT: Den politiske stilhed har længe været larmende til trods for, at det igen og igen viser sig, hvorfor der er behov for handling i psykiatrien. I kølvandet på en intensiveret debat og efter pres fra flere partier begynder forhandlingerne om en 10-årsplan nu 24. august. Dette momentum skal forløses, for meget håb er koblet op på troen på, at nu er det nu skriver Mikkel Rasmussen.
Skriv en kommentar
Poul Videbech og Gitte Ahle: Man får ikke en Lamborghini, hvis man kun vil betale for en Trabant Det haster med at realisere Sundhedsstyrelsens 10-årsplan for det psykiatriske område. Psykiatrien bør styrkes, fordi vi fra rapporter og videnskabelige undersøgelser ved, at behandles psykisk sygdom ordentligt med den tid, det kræver, er der glimrende resultater. I det modsatte tilfælde kan det i værste tilfælde ende med grov kriminalitet, misbrug og selvmord.
3 kommentarer
Unge stemmer med et klart budskab: Danmark skal kæmpe for global sundhed Verdens unge har med god grund mobiliseret sig for klimaet – men sundhed er mindst lige så vigtigt og kræver samme politiske handlekraft, skriver Abdulkarim Harakow, læge og Danmarks ungdomsdelegat til FN inden for Ligestilling og SRSR og Oscar Milsted Karstad fra Alliancen for Global Sundhed.
Skriv en kommentar
Vi spørger til alt – men overlader det sværeste til patienten selv DEBAT: Seksuel sundhed skal betragtes som et helt legitimt og nødvendigt område at berøre i enhver samtale om kronisk sygdom. Ikke som et privat anliggende, som patienten selv må tage initiativ til at bringe på banen, skriver forskningschef i Scleroseforeningen.
Skriv en kommentarAlmen medicinerne skal uddannes bedre indenfor bevægeapparatet DEBAT: Læger under hoveduddannelse i almen medicin får ikke den nødvendige erfaring fra ortopædkirurgiske afdelinger, mener Dansk Ortopædisk Selskab.
1 kommentarVi har ikke råd til at afvikle kritisk tænkning som en fælles kompetence DEBAT: I en tid, hvor sundhedsvæsenet skal være mere transparent og evidensbaseret end nogensinde, er det en fejl, hvis det obligatoriske kursus i forskningstræning for kommende speciallæger afskaffes, mener fem undervisere.
1 kommentar