Kun to ud af syv indikatorer opfyldes på landsplan i årets rapport fra Sclerosebehandlingsregistret, og der er markante forskelle mellem regioner og sygehuse. Det ses bl.a. for indikatoren ’andelen af patienter i andet-valgsbehandling, der får foretaget en årlig kontrol-MR-skannning’, hvor kun 35 pct. af patienterne i Roskilde får scanningen, mens det gælder for 96 pct. af patienterne i Sønderborg, der også samlet set klarer sig bedst. Af årsrapporten fremgår det, at den lave opfyldelse i nogen grad kan forklares med,...
De bedste til behandling af apopleksi: Basale tiltag halter stadig på nogle afdelinger Danmarks Bedste Hospitaler 2016
Skriv en kommentarDe bedste til behandling af forbigående blodprop i hjernen Danmarks Bedste Hospitaler 2016
Skriv en kommentarMS: Stigende antal behandlingsskift presser afdelinger Stadig flere lægemidler til behandling af multipel sclerose, og de deraf følgende muligheder for at skifte behandling, lægger pres på neurologiske afdelingers ressourcer, viser årsrapport fra Sclerosebehandlingsregistret.
Skriv en kommentarNæsten alle TIA-patienter får trombocythæmmende behandling i rette tid 99 pct. af patienter med en forbigående blodprop blev sat i trombocythæmmende behandling senest to dage efter første kontakt til sekundær sektor, viser årsrapport.
Skriv en kommentarStore regionale forskelle ved brug af udvidet kognitiv undersøgelse bekymrer Syddanmark og Nordjylland er blevet bedre til at registrere udvidet kognitiv undersøgelse ved udredning af demens, men regionerne halter stadig efter de andre, viser seneste årsrapport. Det bekymrer styregruppe.
Skriv en kommentar‘Imponerende’ national mediantid på 28 minutter for trombolysebehandling Alle afdelinger på nær to lever op til, at 85 pct. af patienterne med akut iskæmisk apopleksi får trombolysebehandling inden for en time efter ankomst til trombolyseenhed.
Skriv en kommentarØget brug af trombolyse kræver hurtigt præhospitalt beredskab og offentlig bevågenhed Danmarks bedste til behandling af apopleksi 2017
Skriv en kommentarFor få patienter MR-scannes Danmarks bedste til behandling af sclerose 2017
Skriv en kommentarBedre sekundær profylakse sikrer relativt lav recidivrate Danmarks bedste til behandling af forbigående blodprop i hjernen 2017
Skriv en kommentar
Her er Danmarks Bedste Hospitaler til 68 behandlinger og undersøgelser Se 88 vindere inden for 68 områder og mød seks af de læger, som udfører den ypperste behandling i dette land.
Skriv en kommentar
Vinder: »Skulle jeg begynde forfra, ville jeg vælge at blive læge igen« Jørgen Lock-Andersen, overlæge på plastikkirurgisk afdeling på Roskilde Sygehus
Skriv en kommentar