Det går fremad på mange punkter, når man ser på data for de 4.150 patienter, der i 2019 fik en forbigående blodprop i hjernen – et TIA (transitorisk iskæmisk anfald). Det viser den seneste årsrapport fra Dansk Apopleksiregister. Næsten alle patienter med TIA blev sat i trombocythæmmende behandling senest på andendagen efter første kontakt til sekundær sektor. Alle regioner går frem i forhold til årsrapporten for 2019, og regionerne varierer fra 98 til 99 pct. Resultatet er, at landsgennemsnittet ender...
MS: Stigende antal behandlingsskift presser afdelinger Stadig flere lægemidler til behandling af multipel sclerose, og de deraf følgende muligheder for at skifte behandling, lægger pres på neurologiske afdelingers ressourcer, viser årsrapport fra Sclerosebehandlingsregistret.
Skriv en kommentarStore regionale forskelle ved brug af udvidet kognitiv undersøgelse bekymrer Syddanmark og Nordjylland er blevet bedre til at registrere udvidet kognitiv undersøgelse ved udredning af demens, men regionerne halter stadig efter de andre, viser seneste årsrapport. Det bekymrer styregruppe.
Skriv en kommentar‘Imponerende’ national mediantid på 28 minutter for trombolysebehandling Alle afdelinger på nær to lever op til, at 85 pct. af patienterne med akut iskæmisk apopleksi får trombolysebehandling inden for en time efter ankomst til trombolyseenhed.
Skriv en kommentar
Geriatri: Aarhus vinder igen-igen På Aarhus Universitetshospital hedder Geriatrisk Afdeling ‘Ældresygdomme’, og her er Catherine Hauerslev Foss ledende overlæge. For Gud ved hvilken gang er afdelingen primus inter pares, bedst blandt ligemænd.
Skriv en kommentarStyregruppe efterlyser større fokus på ernæring for geriatriske patienter Det er voldsomt bekymrende, at ernæringsarbejdet i afdelingerne ikke prioriteres tilstrækkeligt højt, skriver styregruppe bag database for geriatriske patienter.
Skriv en kommentar
Vindere Danmarks Bedste Hospitaler 2021 Få overblik over årets vindere i de tre hovedkategorier og på de 65 behandlingsområder.
Skriv en kommentar
Vinder: »God karkirurgi er ikke nok« Bedste afdeling i disciplinerne carotis trombendarterektomi og abdominale aortaaneurismer ligger denne gang i Odense, hvor professor i karkirurgi Jes Sanddal Lindholt er overlæge på Hjerte-, Lunge- og Karkirurgisk afdeling T.
2 kommentarer
Vinder: »De mindre sygehuse er også rigtig velfungerende« Dorte Lydum Senning, specialeansvarlig overlæge, Børn og Unge, Regionshospitalet Viborg. Afdelingen er Danmarks bedste til behandling af børnediabetes.
Skriv en kommentar
Vinder: »I virkeligheden er det nok vores sekretærer, der har størstedelen af æren« Stefan Sneftrup er overlæge på Lungemedicinsk Klinik på Regionshospitalet Horsens, der indtager pladsen som Danmarks bedste til astmabehandling.
Skriv en kommentar
Vinder: »Vi glæder os til, at vi kan se hinanden ordentligt« Mikkel Rosendahl, overlæge og teamleder, Gynækologisk Afdeling, Rigshospitalet. Afdelingen er Danmarks bedste til behandling af ovariecancer.
Skriv en kommentar
Vinder: Engagement hos alle faggrupper giver topplacering Pernille Mørk Hansen er ledende overlæge på afdelingen for nyresygdomme på Herlev og Gentofte Hospital, som besætter førstepladsen inden for dialyse.
Skriv en kommentar