Region Syddanmark har siden 2016 stået for driften af lægeklinikken på Havnegade i Rudkøbing. Nu er det imidlertid lykkedes at finde en praktiserende læge, der ønsker at overtage lægeklinikken og de tilhørende 1.660 patienter, oplyser Region Syddanmark i en pressemeddelelse. Det bliver praktiserende læge Osman Aden Mohamed, der nu skal prøve kræfter med tilværelsen som selvstændig erhvervsdrivende, når han overtager nøglerne til regionsklinikken 1. februar 2019. »Vi sælger, fordi det aldrig har været meningen, at regionen skulle drive regionsklinikker permanent....

Bliver speciallægerne sat fri resten af året? Historisk aftale nærmer sig i Region Syddanmark En opsigtsvækkende aftale i Region Syddanmark er snublende tæt på at blive en realitet. Sker det, vil aktiviteten i regionens speciallægepraksis blive sat fri resten af året. Både når det kommer til den samlede økonomiske ramme og den såkaldte knækgrænse.
4 kommentarer
Alle fem regioner har nu politianmeldt borgere for misbrug af Ozempic Nu har også Region Syddanmark besluttet at politianmelde borgere, der har indløst usædvanligt store mængder Ozempic. Dermed tilslutter Region Syddanmark sig Region Hovedstaden, Sjælland, Midtjylland og Nordjylland, som alle har foretaget lignende politianmeldelser.
Skriv en kommentar
Praksislæger flokkes om Odense – men ingen vil til Vollsmose Region Syddanmark har netop afsluttet en budrunde på 12 ydernumre blandt landets praktiserende læger. Det har blotlagt store forskelle i områdernes popularitet blandt lægerne. Overlæge kritiserer både læger og region for forløbet i Vollsmose.
Skriv en kommentarNy praksisejer på Langeland vil give borgerne kontinuitet Praktiserende læge Osman Aden Mohamed har købt Syddanmarks første regionsklinik i Rudkøbing. Med købet håber han at kunne tilbyde patienterne en bedre kontinuitet end hidtil – og dermed en bedre behandling.
Skriv en kommentarIngen læger ønsker at praktisere i Vollsmose Regionsrådets omdiskuterede beslutning om at binde to nye ydernumre i Odense til Vollsmose har indtil videre ikke båret frugt. Ikke en eneste praksislæge har reageret på jobopslaget.
Skriv en kommentarPraksislæger slipper for at tilbagebetale penge for overflødige blodprøver Selvom et stort antal praktiserende læger ifølge Region Syddanmark har taget blodprøver uden faglig begrundelse, vil lægerne ikke blive mødt med et tilbagebetalingskrav.
Skriv en kommentar
Region Syddanmark: 1000 ugentlige opkald til lægevagten burde vente til egen læge Lægevagten i Region Syddanmark oplever mere end 1.000 om ugen , som kunne vente til, at egen læge åbnede. Ny kampagne skal minde syddanskerne om, hvornår man skal bruge lægevagten, og om man kunne vente med lægeopkaldet til egen læges åbningstider.
Skriv en kommentar
Politisk aftale lukker døren for nye læger i Region Syddanmark: »Vi overlever nok at blive bundet til masten i en periode« Selvom døren nu lukkes for nye praktiserende læger i Region Syddanmark det næste halve år, anerkender regionens formand den nye politiske aftale. Selv udpeger Bo Libergren (V) dog et andet tiltag, som afgørende for at sikre en mere jævn lægefordeling.
Skriv en kommentar
Nyt samarbejde skal lokke praktiserende læger til Sønderjylland Et nyt fællesskab bestående af Region Syddanmark, de sydjyske kommuner og PLO-Syddanmark skal få flere praktiserende læger til at slå sig ned i Sønderjylland.
Skriv en kommentar
Regionsrådsformand ser rødt: Kort over lægedækningstruede områder er misvisende Et danmarkskort over lægedækningstruede områder i regeringens udspil til en ny sundhedsreform møder kritik for at bygge på misvisende tal. Det kan være med til at forværre lægemanglen i nogle af landets mest lægepressede områder, frygter regionsrådsformand.
Skriv en kommentar
Dom til svindellæge får lov at stå Praktiserende læge Jette Aaen anker ikke sin dom og skal dermed i fængsel i to år og seks måneder. Det vides endnu ikke, om der bliver rejst tiltale mod hendes ægtemand.
Skriv en kommentar