To nye apps til mobiltelefoner og tablet-computere som f.eks. iPad samler information om kemoterapi til kræftpatienter. De to apps – KemoGuide1 og KemoGuide2 – er udviklet af Onkologisk Afdeling på Aarhus Universitetshospital og Center for E-læring i Region Midtjylland, og samler blandt andet svar på ofte stillede spørgsmål og giver råd og vejledning til både patient og pårørende i forhold til at forebygge og minimere generne ved medicinsk kræftbehandling. »Patienterne bliver bombarderet med information, og mange har svært ved at overskue alle de...

Fejl i medicinmodul forsinkede behandling af kræftsyge Problemer med Sundhedsplatformens medicinmodul var skyld i, at 11 patienter på hæmatologisk afdeling på Roskilde Sygehus ikke fik den ordinerede behandling med vækstfaktorer.
Skriv en kommentar
Kun hver tiende database får data fra Sundhedsplatformen Selv om Region Sjælland og Region Hovedstaden havde forventninger om, at alle kliniske kvalitetdatabaser og nationale registre skulle modtage data fra Sundhedsplatformen, sker det kun for hver tiende database.
1 kommentarVarslingssystem: Tusindvis af patientforløb har overskredet maksimale ventetider Et nyt varslingssystem, som Region Hovedstadens nye IT-system Sundhedsplatformen fodrer med data, advarer om, at tusindvis af patientforløb har overskredet maksimale ventetider. Region Hovedstaden vurderer at det skyldes manglende registreringer.
Skriv en kommentarSupercomputer kan stille kræftdiagnoser på få sekunder En ny supercomputer kan på få sekunder sammenholde mange millioner data og på den måde stille diagnoser og foreslå behandlinger af kræftsyge. Udvikler ser stort potentiale i teknologien
Skriv en kommentar27.000 kvinder kan være frameldt kræftscreening efter it-fejl Landets regioner kontakter 19.000 kvinder, der ikke er tilmeldt screeningsprogrammet for livmoderhalskræft. Koks i it-system kan have frameldt kvinderne.
Skriv en kommentar
Sygehus glemte 20 patienter efter it-fejl En it-fejl var årsag til, at 20 patienthenvisninger ikke dukkede op hos diagnostisk center i Vejle.
Skriv en kommentar
App til kræftpatienter nomineret til FN-pris Kræftens Bekæmpelses mobilprogram til kræftsyge danskere er nomineret til international konkurrence om verdens bedste mobile applikationer.
Skriv en kommentar
Mobilapp hjælper kræftpatienter med spørgsmål til lægen Patienter med kræft kan få hjælp fra nyt program til mobiltelefoner til blandt andet at huske at stille de vigtige spørgsmål til lægen om deres sygdom.
Skriv en kommentar
Formand for kræftlæger savner plan med Kræftplan V Malene Støchkel Frank, formand for landets kræftlæger, er efterladt med en række spørgsmål efter sidste uges præsentation af Kræftplan V. Især ambitionen om at løfte områderne for palliation og senfølger samtidig med at behandlingen skal differentieres yderligere, er hun spændt på. »Vi løber allerede rigtig, rigtig stærkt ude på de kliniske afdelinger,« siger hun.
Skriv en kommentar
Fisker og Kühnau uddeler roser til Kræftplan V Både Danske Regioner og Kræftens Bekæmpelse roser regeringens udspil til en ny kræftplan. Danske Regioner ser dog gerne flere penge til at styrke behandlingskapaciteten, mens Kræftens Bekæmpelse ærgrer sig over, at planen ikke indeholder et konkret mål for danskernes kræftoverlevelse.
Skriv en kommentar
Høj pris står fortsat i vejen for godkendelse af brystkræftlægemiddel Prisen skal længere ned, hvis Trodelvy skal anbefales som standardbehandling til patienter med metastatisk triple-negativ brystkræft, mener Medicinrådet.
Skriv en kommentar