Det er Hospitalsenhed Midt, der står bag ansættelsen af Toke Ravn som cheflæge for Operation og Intensiv på Regionshospitalet Viborg. Her træder han direkte ind som en del af afdelingsledelsen, hvor han sammen med chefsygeplejerske Christine Dragsbæk Knudsen skal styre slagets gang på afdelingen. Hos hospitalsledelsen glæder man sig over ansættelsen af Toke Ravn. »Toke kommer hertil med erfaring som uddannelsesansvarlig overlæge og med ledelse og organisering i det daglige, kliniske arbejde. Han har lysten til at bygge videre på...

Regionshospitalet Viborg henter ny cheflæge fra Aarhus Universitetshospital Hospitalsenhed Midt henter Peter Kissmeyer-Nielsen som ny cheflæge i kirurgi på Regionshospitalet Viborg.
Skriv en kommentar
Ny ledelse i Neurologi på Regionshospitalet Viborg Ledelsen på neurologisk afdeling på Regionshospitalet Viborg får nye ansigter. Elias Raja Zakharia bliver ny cheflæge på afdelingen, og Louise Lindenmayer tiltræder som chefsygeplejerske.
Skriv en kommentar
Hospitalsenhed Midt finder ny medicinsk cheflæge i Vejle Maja Hinge tiltræder som ny cheflæge i Medicinsk Diagnostisk Center i Hospitalsenhed Midt. Hun kommer fra en stilling som ledende overlæge på Vejle Sygehus.
Skriv en kommentar
Ny hospitalsdirektør i Hospitalsenhed Midt Brian Brøndum Møller bliver hospitalsdirektør for regionshospitalerne i Viborg, Silkeborg, Hammel og Skive fra 1. februar.
Skriv en kommentar
Ny cheflæge på Regionshospitalet Silkeborg Center for Planlagt Kirurgi på Regionshospitalet Silkeborg får ny cheflæge. Det er Karsten Modin, der begynder 1. februar 2024.
Skriv en kommentar
Regionshospitalet Randers ansætter ny cheflæge til Operation og Intensiv 1. januar 2024 begynder Nette Møller-Nielsen som ny cheflæge på Operation og Intensiv, Randers Regionshospital.
Skriv en kommentar
Regionshospitalet Viborg henter ny cheflæge i egne rækker Tidligere overlæge på afdelingen for kirurgi på Regionshospitalet Viborg Uffe Schou Løve er ansat som cheflæge på samme afdeling.
Skriv en kommentar
Ny kvalitets- og forbedringschef til Hospitalsenhed Midt Forbedring af arbejdsgange og patientforløb er højt på dagsordenen hos Metter Brænder Nørgaard, der er kommende kvalitets- og forbedringschef på Hospitalsenhed Midt.
Skriv en kommentar
Ung læge modtager talentpris for sin gigtforskning Line Uhrenholt fra Aalborg Universitetshospital får Gigtforeningens Ung Forskertalentpris 2025. Hendes forskning viser, at at op mod to ud af tre patienter kan klare sig med mindre biologisk medicin – med færre bivirkninger og lavere belastning af sundhedsvæsenet til følge.
Skriv en kommentar
Ny doktor vil bane vejen for bedre behandling af bugspytkirtelkræft Læge og lektor Jakob Kirkegård er ny doktor i kirurgisk behandling af bugspytkirtelkræft på Aarhus Universitets Institut for Klinisk Medicin og Aarhus Universitetshospital.
Skriv en kommentarHerlev Gentofte Hospital henter ny cheflæge fra Nykøbing F Mette Friberg Hitz er ny cheflæge på Afdelingen for Medicinske Sygdomme på Herlev og Gentofte Hospital fra 1. juni.
Skriv en kommentar