Snart er der igen overenskomstforhandlinger mellem regionerne og PLO, de praktiserende lægers organisation. Siden sidste overenskomst har mange praktiserende læger lukket og slukket. Og flere er på vej. De unge køber sig ikke ind, og de lidt ældre lukker deres praksis ned lang tid før pensionsalderen på grund af stress. For få dage siden snakkede jeg med min gode veninde, som er praktiserende læge på 10. år. Hun overvejer at lukke ned som 54-årig, fordi hun ikke magter mere. Hun...
Man kan ikke være for eller imod lavdosis CT scanning ved mistanke om lungekræft Lavdosis CT-scanning er en eksperimentel og uvidenskabelig udredningspraksis, som indtil videre ikke hører hjemme i Region Midtjylland, skriver syv lægefaglige direktører fra regionen.
12 kommentarerAlmen medicinere tilbage til 1813 Der begås fejl i alle systemer, der involverer mennesker, men man behøver jo ikke at organisere systemet så helt igennem forkert, at sandsynligheden for fejl alt må være højere end nødvendig.
1 kommentarProfessoren vildleder og fordrejer igen om diabetes Torsten Lauritzen fremfører ikke-faktabaserede påstande om opsporing og behandling af diabetes.
8 kommentarerÅbent brev til Stephanie Lose Jeg er glad for mit liv som praktiserende læge – men der skal være plads til andet. Det har jeg ikke haft i 2016. Og sådan vil jeg aldrig arbejde mere.
1 kommentarEr den nordjyske retning rigtig? Region Nordjylland vil fundamentalt forandre sit sundhedsvæsen – planerne vil presse sygehusenes økonomi og personale og medføre flere unødvendige indlæggelser. Man burde i stedet gå ind i samarbejde, hvor lokalsamfundet betjenes af speciallæger i almen medicin med udgangspunkt i almenmedicinske klinikker.
3 kommentarerSagen drejer sig om HPV/ME og BDS, ikke mig Lægestanden mister troværdighed ved at udøve overgreb på befolkningen.
Skriv en kommentar
Psykolog: Næstefter klienten er den praktiserende læge min nærmeste samarbejdspartner Debat: Som psykolog med ydernummer og specialist i psykopatologi hilser jeg ønsket om øget samarbejde med praktiserende læger meget velkomment. Set fra mit perspektiv har vi ikke behov for flere instanser, men et tættere samarbejde med både almen praksis og speciallægepraksis, skriver psykolog Pia Hedegaard.
1 kommentar
Freitag: Myndighederne vil have disruption af almen praksis, og vi har kun set begyndelsen Debat: I denne uge bliver vi klogere på, hvor meget magt og indflydelse regeringen vil tage fra PLO, når sundhedsreformens næste store lovkompleks sendes i høring. Bliver PLO gjort til en parentes, skal de praktiserende læger nok tilpasse sig, mens de eneste vindere bliver borgere med høj uddannelse og høj indkomst, skriver PLO’s mangeårige formand, Christian Freitag.
2 kommentarer
Pas på: Sundhedsreformen kan smide fagligheden ud med badevandet Der var engang, hvor det faglige samarbejde mellem sygehuse og almen praksis var ikke-eksisterende, og hvor lægers efteruddannelse blev betalt af medicinalindustrien. Derfor skal vi værne om de nuværende gode løsninger for efteruddannelse og kvalitetsudvikling i almen praksis, hvis fundament sundhedsreformen risikerer at fjerne, skriver ledelsen i hhv. DSAM og FYAM i et fælles debatindlæg.
Skriv en kommentar
Region Sjællands svar på bekymringsbrev efterlader flere uforstående: »Vi fortjener allesammen en forklaring på beslutningen« Efter Region Sjællands svar har DSAM stadig svært ved at forstå, hvorfor regionen vil nedlægge regionens eneste klinisk professorat i almen medicin. Praktiserende læge Christian Freitag og professor Karsten Juhl Jørgensen forstår heller ikke Region Sjællands beslutning.
Skriv en kommentar