Et nyt studie er det første til at vise, at en integrering af geriatrisk pleje i kræftbehandling af ældre kræftpatienter forbedrer livskvaliteten hos patienterne og reducerer risikoen for hospitalsindlæggelse og afbrydelse af behandling på grund af alvorlige bivirkninger. »Omfattende geriatrisk vurdering er et meget effektfuldt værktøj, fordi det hjælper med at optimere behandlingen af ældre kræftpatienter,« udtaler forfatteren bag det nye studie, onkolog Wee-Kheng Soo fra Eastern Health i Melbourne Australia, i en pressemeddelelse. En geriatrisk vurdering er en detaljeret...
Få overblikket over ASCO Den virtuelle ASCO-kongres bød på opløftende resultater, der varsler nye behandlingsmuligheder for lungekræft, ovariekræft og endetarmskræft, der for bare få år siden stort set var lig med en dødsdom.
Skriv en kommentar
Pembrolizumab viser god effekt på triple negativ brystkræft Læger kan se frem til endnu et immunterapimiddel i deres arsenal til behandling af brystkræft. Først fik de atezolizumab, og nu viser et fase 3-studie med pembrolizumab også positive resultater.
Skriv en kommentarTo gange antistofbehandling er nok til patienter med tarmkræft Når Medicinrådet om kort tid skal tage stilling til, om patienter med BRAF-muteret kolorektalkræft i Danmark skal behandles med to eller tre gange målrettet terapi med antistoffer, bør de skele til et nyt studie, der viser, at to gange målrettet terapi virker lige så godt som tre gange målrettet terapi.
Skriv en kommentar
Immunterapi på vej til patienter med særlig tarmkræft-mutation Patienter med kolorektalkræft og dMMR-mutation kan måske snart få adgang til immunterapibehandling efter positive resultater i fase 3-forsøg med pembrolizumab. Glædeligt, også fordi der er relativt få bivirkninger, siger dansk onkolog.
Skriv en kommentar
Tucatinib viser lovende resultater til patienter med brystkræft og hjernemetastaser Det eksperimentelle lægemiddel tucatinib har i et fase 3-forsøg vist signifikant effekt ved markant at forlænge overlevelsen og tiden til sygdomsprogression hos kvinder med brystkræft og hjernetumorer. Dansk overlæge vil have fingre i midlet, så snart det bliver godkendt.
Skriv en kommentarHøjdosis stråleterapi viser markant effekt på overlevelse ved lungekræft Patienter med småcellet lungekræft har muligvis stor gavn af at blive behandlet med højdosis stråleterapi frem for lavdosis. I hvert fald viser et lille studie en markant stigning i overlevelsen efter to år.
Skriv en kommentar
Melanompatienter med høj kollagenproduktion reagerer dårligere på immunterapi Research scientist Christina Jensen har i et studie vist, at patienter med melanomkræft har mindre effekt af immunterapien anti-PD1, hvis de har en høj kollagenproduktion målt i blodet.
1 kommentarOlaparib øger chancerne for at overleve ovariekræft Vedligeholdelsesterapi med PARP-hæmmeren olaparib forlænger overlevelsen med mere end ét år hos patienter med tilbagevendt ovariekræft og BRCA-mutation.
Skriv en kommentarAvelumab viser lovende resultater ved sjælden gynækologisk kræftform Et tidligt studie med immunterapien avelumab viser lovende resultater hos patienter med svangerskabs-trofoblastisk sygdom.
Skriv en kommentarOverlevelse hos patienter med lungekræft er ekstraordinær god efter fem år Data efter fem års opfølgning viser, at overlevelsen fortsætter med at være bemærkelsesværdig høj hos patienter med særlig undertype af lungekræft, der har fået alectinib som førstelinjebehandling.
Skriv en kommentar