Det underbygges af ny forskning i gener, som danske forskere i samarbejde med islandske og iranske kolleger har foretaget. Resultatet af forskningsarbejdet er netop offentliggjort i det videnskabelige tidsskrift Nature Genetics. Forskningen, som er ledet af den danske professor og tidligere formand for Diabetesforeningen Oluf Borbye Pedersen, har kun fundet fire nye genvariationer, som findes i en hyppighed ned til 0,1 pct. af befolkningen. Ofte er det én blandt flere tusinde sjældne varianter af gener, der spiller ind i sygdommen,...
Danmark i front med type 1-diabetes-forskning Danmark er med helt i front, når det handler om forskningen inden for diabetes 1. Det viser undersøgelsen The Global Type 1 Diabetes Research Impact Analysis (RIA), som er foretaget af Fonden for diabetesforskning, JDRF Australien.
Skriv en kommentarGentofte Hospital tester ’minuttræning’ som kur mod diabetes
Skriv en kommentarIntet fedmeparadoks ved diabetes
Skriv en kommentarType 2-diabetes er en betændelsestilstand Dansk forskning giver ny forståelse af de biologiske årsager til type 2 diabetes.
Skriv en kommentarKræftmiddel kan forhindre udvikling af diabetes Et middel mod blodkræft har hos forsøgsmus forhindret ødelæggelsen af insulinproducerende celler.
Skriv en kommentar
Danske forskere går mod guidelines: Fodscreeninger årligt er overflødige for mange med diabetes Et nyt studie fra Steno Diabetes Center Copenhagen viser, at en meget stor andel af personer med diabetes ikke behøver at få foretaget fodscreeninger hvert eneste år, sådan som guidelines foreskriver i dag. Derfor arbejder centeret også mod at reducere frekvensen for en stor del af patienterne, så de fremover blot bliver tilbudt screening hvert tredje år.
Skriv en kommentar
Kræft er den hyppigste dødsårsag blandt personer med type 2-diabetes Hjerte-kardødeligheden blandt personer med type 2-diabetes er næsten halveret på 18 år, viser stor undersøgelse. Kræft er nu den hyppigste dødsårsag, og det kalder på nye behandlingsstrategier, mener forsker.
Skriv en kommentar
Studie: Kontinuerlige blodsukkermålere giver markant bedre blodsukkerkontrol hos personer med type 2-diabetes Dansk forskning viser, at kontinuerlige blodsukkermålere til personer med type 2-diabetes med behov for insulin giver voldsom forbedring. Blodsukkermålere bør være standard til en større gruppe personer med type 2-diabetes, siger forskningsleder Kirsten Nørgaard.
Skriv en kommentar
10,5 millioner kroner uddelt til forskning i diabetes og hormonrelaterede sygdomme Danish Diabetes and Endocrine Academy uddeler 10.5 mio. kr. til 14 unge forskningstalenter og to gæsteprofessorer.
Skriv en kommentar
Banebrydende dansk-norsk forsøg: Antiviral medicin bremser udvikling af type 1-diabetes Ny dansk-norsk forskning viser, at man med antiviral medicin kan bremse udviklingen af type 1-diabetes hos børn, som lige har fået stillet diagnosen. Forskernes næste forsøg skal vise, om det bremser udviklingen af type 1-diabetes endnu mere, hvis man medicinsk samtidig lægger en dæmper på immunforsvaret.
Skriv en kommentar