Selv om hjerte-kar-sygdom er den hyppigste dødsårsag for mennesker med diabetes, er der mange diabetikere, der ikke ved det. Det viser de foreløbige resultater fra et nyt internationalt studie foretaget af den internationale diabetesorganisation IDF (International Diabetes Federation), som Diabetesforeningen er medlem af, og Novo Nordisk. Det skriver Diabetesforeningen på sin hjemmeside. Omkring hver tredje med type 2-diabetes vurderer således, at de er i lav risiko for at få hjerte-kar-sygdom. Resultaterne blev præsenteret på IDF’s konference onsdag. Undersøgelsen viser også,...

Fokus på risikopersoner finder mange med diabetes eller hjertesygdom Erfaringer fra Storbritannien viser, at tilbud om helbredsundersøgelser finder et stort antal personer med behov for medicinsk behandling af uopdaget diabetes eller hjertekarsygdom.
4 kommentarer
Patienter med diabetes og hjerte-karsygdom får ikke optimal behandling Kun 15 pct. af personer med type 2-diabetes, der også lider af hjerte-karsygdom, er i en diabetesbehandling med hjertebeskyttende effekt et år efter diagnosen, viser ny dansk undersøgelse. Forsker bag opfordrer til bedre support af almen praksis i forhold til at benytte nye behandlingsmuligheder.
Skriv en kommentarMarkante forskelle i kommuners bevillinger af flash glukosemålere Fra ingen til 91 pct. Så store er de kommunale forskelle på, hvor mange borgere med diabetes der får bevilget en glukosemåle. Se, hvor mange flash glukosemålere din kommune bevilger her.
Skriv en kommentar
Samarbejde griber usete diabetes- og hjertepatienter På Nordsjællands Hospital finder et systematisk samarbejde om opsporing af diabetes og hjerte-kar-sygdom de patienter, der ellers går under radaren. Arbejdet giver så god klinisk mening, at det kan gå hen og blive standardbehandling, lyder det fra lægerne.
Skriv en kommentarDiabetesforening forventer afklaring af glukosemålere med sundhedsreformen Diabetespatienter går ind i det tredje år uden afklaring om flash glukosemålere. Diabetesforeningen håber, at sundhedsreformen afklarer problematikken.
Skriv en kommentar
Tæt samarbejde skal opdage diabetes blandt hjertepatienter Et nyt tæt samarbejde mellem SDCC og blandt andet Nordsjællands Hospital skal sikre, at hjertepatienter med diabetes eller risiko for det bliver opdaget tidligere.
Skriv en kommentar
Diabetesforeningen nedjusterer antallet af danskere med diabetes – igen For fjerde gang det seneste år har Diabetesforeningen foretaget en kraftig nedjustering af sine tal for udbredelsen af diabetes. »Vi er kun interesseret i, at tallene er korrekte,« siger formand.
2 kommentarer
Internationalt studie viser fordel ved diabetesscreening Det kan være en stor gevinst ved screening for diabetes type 2, viser internationalt studie. Dansk forsker mener, at evidensen for opportunistisk screening på diabetesområdet er så god, som den kan blive.
1 kommentarSårbare personer får hjælp til at håndtere diabetes Københavns Kommune og Diabetesforeningen vil uddanne 30 mentorer, der skal hjælpe sårbare med diabetes, så de kan få optimeret deres behandling.
Skriv en kommentar
Nye diabetescentre skal sikre samarbejde mellem sektorer De fem nye Steno Diabetescentre ansvaret for et bedre samarbejde mellem hospitaler, kommuner og almen praktiserende læger.
Skriv en kommentar
Lauritzen: Jeg bliver nødt til at tænke på mit helbred Lægefaglig chefrådgiver Torsten Lauritzen forlader Diabetesforeningen efter kun to år på posten. Til gengæld håber han at kunne fortsætte sit professorat.
1 kommentar