Det fremgår af en omfattende meta-analyse i tidsskriftet American Journal of Gastroenterology, hvor resultater fra 14 studier blev sammenlignet. Årsagerne til sammenhængen, og hvad man kan gøre for at forhindre det, forbliver dog uklare. Analysen inkluderede studier publiceret fra 1990 til 2009 fra USA, Canada, Europa og Japan. Resultaterne viste, at diabetespatienter, upåagtet af fedme, alder og rygning, havde 38 pct. højere risiko for at udvikle tarmkræft end personer uden diabetes, og at diabetiske mænd havde 20 pct, større risiko for...

Kræft er den hyppigste dødsårsag blandt personer med type 2-diabetes Hjerte-kardødeligheden blandt personer med type 2-diabetes er næsten halveret på 18 år, viser stor undersøgelse. Kræft er nu den hyppigste dødsårsag, og det kalder på nye behandlingsstrategier, mener forsker.
Skriv en kommentar
Professor får stor bevilling til kræftforskning Professor Lars Dyrskjøt og hans forskerteam har modtaget en bevilling på 11 mio. kr. til at identificere de kritiske elementer i interaktionen mellem tumor og patient. »Projektet er et vigtigt skridt i retning af at udvikle mere personlig medicin,« siger professoren.
Skriv en kommentar
Dansk forskning: Metabolisk kontrol bør være et mål ved behandling af kræft Patienter med flere former for kræft bliver så udfordret på deres metaboliske kontrol, at det øger deres risiko for udvikling af diabetes eller farligt tab af muskelmasse. Stabilisering af metabolismen bør være en del af behandlingen til nogle patienter med kræft, siger forsker.
Skriv en kommentar
Her er de flotte danske topresultater på årets ASCO Overlægerne Lars Henrik Jensen, Inna Chen og Mansoor Raza Mirza havde alle taget de seneste resultater fra deres forskning med til ASCO. Her er, hvad de viste frem.
Skriv en kommentar
Nyere medicin giver ikke øget kræftrisiko i bugspytkirtlen GLP-1 analoger og DPP-4 hæmmere adskiller sig ikke fra øvrige blodsukkerreducerende lægemidler i forhold til betændelse eller kræft i bugspytkirtlen.
Skriv en kommentarFortsæt med Avastin til vævet vokser To studier konkluderer det samme om behandling af kolorektalpatienter med Avastin
Skriv en kommentarRækkefølgen af behandling har betydning for patienter med tarmkræft Førstelinjebehandling af tarmkræft med Erbitux kan øge levetiden med knap fire måneder i forhold til Avastin. Nyt studie holder for første gang De to standardpræparater op mod hinanden.
Skriv en kommentarAktiv overvågning gavner patienter med kolorektal kræft Stort multicenterstudie viser, at intensiveret overvågning kan spore flere tilbagefald hos patienter med kolorektal kræft. Studiet kan danne baggrund for nye danske retningslinjer på området.
Skriv en kommentarFund af biomarkør forlænger overlevelsen blandt tarmkræftpatienter Overlevelsen forlænges fra 20 til 26 måneder hos patienter med metastaseret tarmkræft, viser studie
Skriv en kommentarAvastin kan blive behandling af øjenkomplikationer hos diabetikere Kræftlægemidlet Avastin ser ud til at være mere effektiv end laserterapi til behandling af diabetisk retinopati – en hævelse i øjets retina, som er en komplikation til diabetes.
Skriv en kommentarAspirin kan forebygge sjælden tarmkræft Kræftrisikoen hos folk med Lynch syndrom kan sænkes betydeligt ved dagligt aspirintilskud.
Skriv en kommentar