Forskere fra Steno Diabetes Center har præsenteret ny forskning, der viser, at diabetespatienter generelt tjener mindre end deres ikke-diabetesramte ligemænd og -kvinder. Forskerne har set på en kohorte af diabetespatienter, der blev diagnosticeret i 2006, og fulgt dem i fem år. Patienterne i studiet er delt op i 25-45 årige, 46-55 årige og 56-61 årige, og de tre grupper er efterfølgende sammenlignet med en stor gruppe ikke-diabetespatienter, der matcher på bl.a. alder, uddannelse og sociodemografiske forhold. Til forskernes overraskelse er det...

World Economic Forum udpeger SDCC som internationalt forbillede Danmarks pionerende rolle inden for behandling af diabetes bliver understreget af et stort skulderklap fra World Economic Forum, som peger på Steno Diabetes Center Copenhagen som internationalt forbillede, andre sundhedssystemer bør forsøge at efterligne.
Skriv en kommentar
Det nye Steno skal være være rollemodel for kronikerbehandlingen Region Hovedstadens politikere skal i næste uge stemme ja eller nej til en aftale med Novo Nordisk Fonden.
Skriv en kommentar
Akuthospital frygter personaleflugt af endokrinologer Region Hovedstaden lancerer modellen ‘Steno Partners’ med det formål at sikre den akutte diabetesbehandling decentralt, når det nye Steno-center åbner.
Skriv en kommentar
Kamera skal afsløre diabeteskomplikationer langt tidligere Et kamera kan være fremtidens svar på, hvordan man endnu tidligere end i dag kan få viden om, hvilke komplikationer diabetespatienter er i fare for at få, og om behandling virker, som den skal.
Skriv en kommentarNovo Nordisk Fonden vil støtte Steno-centre i hele landet Novo Nordisk Fonden har planer om at støtte opførelsen af flere Steno-centre i de øvrige dele af landet uden for Region Hovedstaden.
Skriv en kommentar
Steno på vej på offentlige hænder I 2017 trækker Novo Nordisk sig ud af Steno Diabetes Center, og i stedet skal Region Hovedstaden drive en grandios efterfølger, som med 2,8 mia. kr. i ryggen fra Novo Nordisk Fonden skal sætte nye standarder for behandling og forebyggelse.
Skriv en kommentar
Steno gør alvor af personlig diabetesbehandling Steno vil senere i år begynde at bruge metaboliske blodanalyser i klinikken. Forskerene har udpeget 50 biomarkører, som kan hjælpe klinikken til at udpege patienter, som responderer dårligt på behandling, og som er i høj risiko for komplikationer.
Skriv en kommentarVærktøj kan styrke den psykosociale indsats i diabetesbehandling Et enkelt spørgsmål kan hjælpe til at forebygge og imødekomme psykosociale problemer hos diabetikere. En ny undersøgelse fra Steno Patient Center viser, at fremgangsmåden virker og er let at implementere i praksis.
Skriv en kommentar
Steno Patient Center vinder Den Gyldne Skalpel Sundhedsminister Nick Hækkerup overrækker i dag Dagens Medicins initiativpris, Den Gyldne Skalpel, til personalet på Steno Patient Center. Klinikken har med simple redskaber revolutioneret diabetesbehandlingen.
Skriv en kommentarSteno inviterer patienter til tættere dialog om behandlingsmål 5.600 diabetespatienter får via nyoprettet online-system direkte adgang til egne data, mulighed for at sætte personlige mål og for at forberede konsultationer med deres behandlere.
Skriv en kommentarSteno er diabetespatienternes darling Landets diabetespatienter er allergladest for Steno Diabetes Center. Centret opnår den højeste patienttilfredshed blandt landets højt specialiserede endokrinologiske afdelinger trods en femteplads på behandlingskvaliteten
Skriv en kommentar