Snart er der igen overenskomstforhandlinger mellem regionerne og PLO, de praktiserende lægers organisation. Siden sidste overenskomst har mange praktiserende læger lukket og slukket. Og flere er på vej. De unge køber sig ikke ind, og de lidt ældre lukker deres praksis ned lang tid før pensionsalderen på grund af stress. For få dage siden snakkede jeg med min gode veninde, som er praktiserende læge på 10. år. Hun overvejer at lukke ned som 54-årig, fordi hun ikke magter mere. Hun...
Man kan ikke være for eller imod lavdosis CT scanning ved mistanke om lungekræft Lavdosis CT-scanning er en eksperimentel og uvidenskabelig udredningspraksis, som indtil videre ikke hører hjemme i Region Midtjylland, skriver syv lægefaglige direktører fra regionen.
12 kommentarerAlmen medicinere tilbage til 1813 Der begås fejl i alle systemer, der involverer mennesker, men man behøver jo ikke at organisere systemet så helt igennem forkert, at sandsynligheden for fejl alt må være højere end nødvendig.
1 kommentarProfessoren vildleder og fordrejer igen om diabetes Torsten Lauritzen fremfører ikke-faktabaserede påstande om opsporing og behandling af diabetes.
8 kommentarerÅbent brev til Stephanie Lose Jeg er glad for mit liv som praktiserende læge – men der skal være plads til andet. Det har jeg ikke haft i 2016. Og sådan vil jeg aldrig arbejde mere.
1 kommentarEr den nordjyske retning rigtig? Region Nordjylland vil fundamentalt forandre sit sundhedsvæsen – planerne vil presse sygehusenes økonomi og personale og medføre flere unødvendige indlæggelser. Man burde i stedet gå ind i samarbejde, hvor lokalsamfundet betjenes af speciallæger i almen medicin med udgangspunkt i almenmedicinske klinikker.
3 kommentarerSagen drejer sig om HPV/ME og BDS, ikke mig Lægestanden mister troværdighed ved at udøve overgreb på befolkningen.
Skriv en kommentar
Region Sjællands svar på bekymringsbrev efterlader flere uforstående: »Vi fortjener allesammen en forklaring på beslutningen« Efter Region Sjællands svar har DSAM stadig svært ved at forstå, hvorfor regionen vil nedlægge regionens eneste klinisk professorat i almen medicin. Praktiserende læge Christian Freitag og professor Karsten Juhl Jørgensen forstår heller ikke Region Sjællands beslutning.
Skriv en kommentar
Er det tid til psykiatriske udredningspakker på tværs af sektorer? DEBAT: Psykiatrien er kompleks, og netop derfor bør vi sikre en ensartet, gennemsigtig vej ind i systemet. Psykiatriske udredningspakker kunne være netop det værktøj, der forbinder almen praksis, kommune og region i et samarbejde med patienten i centrum, skriver praktiserende læge Helene Larsson.
Skriv en kommentarAlmen medicinerne skal uddannes bedre indenfor bevægeapparatet DEBAT: Læger under hoveduddannelse i almen medicin får ikke den nødvendige erfaring fra ortopædkirurgiske afdelinger, mener Dansk Ortopædisk Selskab.
1 kommentar
Praktiserende læge: En afvisning af en ambulant patient er et misfoster, der afføder dårlig stemning DEBAT: Mit ønske til den nye reform af sundhedsvæsenet er, at det skal være forbudt at afvise en ambulant henvisning (altså en patient) fra den praktiserende læge til sygehuset, skriver Helene Larsson.
8 kommentarer
DSAM-næstformand: Generisk ordination er nøglen til patientsikkerhed og forsyningssikkerhed DEBAT: I en tid med fokus på effektive arbejdsgange og pres på lægepraksisser er det spild af ressourcer, at læger skal bruge tid på at trykke på de rigtige knapper frem for at behandle patienter. Derfor er det på høje tid, at generisk ordination og moderniseret brug af recepter bliver standardpraksis i Danmark, skriver Maria Krüger.
Skriv en kommentar