Aarhus Universitet har ansat to internationale forskere inden for medicinsk fysik, tyske Markus Lothar Alber og norske Ludvig Paul Muren, i professorater, hvor de skal forske i avanceret stråleterapi, inklusiv partikelterapi. Forskningen skal ske i samarbejde med de omkring 50 forskere i området, der allerede arbejder ved Aarhus Universitet og Aarhus Universitetshospital. Formålet er at opnå større viden om strålebehandling og dermed fremme bedre overlevelse og færre bivirkninger hos kræftpatienter. Markus Lothar Alber har en ph.d.-grad fra University of Tübingen, Tyskland. Han har blandt andet arbejdet som...

Ny professor bruger 3D-print til at forbedre kræftbehandling Thomas Baad-Hansen er ny klinisk professor i onkologisk ortopædkirurgi i Aarhus. Han skal i sit professorat udforske teknologiske muligheder, der kan forbedre kræftbehandlingen.
Skriv en kommentar
AUH styrker gynækologisk onkologi med to nye professorater Afdeling for kvindesygdomme og fødsler på Aarhus Universitetshospital henter nye professorer fra Karolinska i Stockholm og Odense Universitetshospital.
Skriv en kommentar
Aarhus får lærestolsprofessor i klinisk fysiologi og nuklearmedicin Med ansættelsen af Jørgen Frøkiær som den første lærestolsprofessor i klinisk fysiologi og nuklearmedicin styrker Aarhus Universitet og Aarhus Universitetshospital forskningen i molekylær billeddannelse og diagnostik.
Skriv en kommentar
AU-forsker hædres for forskning i ny MR-scanningsteknik Læge og ph.d.-studerende Malene Aastrup fra Aarhus Universitet modtager en pris for sit arbejde med en stofskiftebaseret MR-scanningsteknik.
Skriv en kommentar
Professor får stor bevilling til kræftforskning Professor Lars Dyrskjøt og hans forskerteam har modtaget en bevilling på 11 mio. kr. til at identificere de kritiske elementer i interaktionen mellem tumor og patient. »Projektet er et vigtigt skridt i retning af at udvikle mere personlig medicin,« siger professoren.
Skriv en kommentar
Ny professor forsker i brug og virkning af lægemidler Henrik Støvring er ny professor i statistik og farmakometri på Aarhus Universitets Institut for Biomedicin. Han undersøger bl.a. hvordan diverse lægemidler bruges af og virker på forskellige patientgrupper.
Skriv en kommentar
Ny cheflæge til Børn og Unge på Aarhus Universitetshospital Charlotte Siggaard Rittig, cheflæge fra Børne- og Ungeafdelingen på Aalborg Universitetshospital, er ansat som ny cheflæge på AUH. Hun tiltræder stillingen 1. december.
Skriv en kommentar
Helene Bilsted Probst og Pernille Blach Hansen stopper i Region Midtjylland i kølvandet på kræftskandalen Efter måneders uro i forbindelse med den store kræftskandale på Aarhus Universitetshospital har både Region Midtjyllands lægefaglige koncerndirektør, Helene Bilsted Probst, og regionsdirektør, Pernille Blach Hansen, opsagt deres stillinger.
Skriv en kommentar
Nyt RNA-forskningscenter på Aarhus Universitet Et nyt forskningscenter på Aarhus Universitet skal med 60 millioner kroner i ryggen gøre en forskel for patienter med diabetes, fedtlever, nyrefibrose og åreforkalkning.
Skriv en kommentar
Ung forsker fra AU modtager bevilling til forskningsprojekt om knoglemarvskræft Postdoc Marta Diaz del Castillo fra Aarhus Universitetshospital modtager 1 mio. kr. fra NEYE Fonden til et forskningsprojekt, der skal undersøge, hvordan man kan bremse udviklingen af knoglemarvskræft.
Skriv en kommentar
Nyudnævnt doktor fra AU kan forudsige og kurere lymfekræftforløb Lise Lindahl, der er ny doktor på Aarhus Universitet, kan forudsige et aggressivt forløb med lymfekræft i huden og har samtidig også fundet en kur.
Skriv en kommentar