Målet med at lukke Center for Psykiatrisk Forskning i Aarhus i 2013 var især at styrke den kliniske forskning ved at flytte de fire kliniske professorer, der var på centret, ud på hver sin kliniske afdeling, så de i højere grad kunne lade sig inspirere af patienternes lidelser og adfærd. Professor Poul Videbech, der er en markant profil inden for sit felt i Danmark, blev således flyttet til afdeling Q, mens professor Raben Rosenberg, der i mange år havde ledet...
»Decentralisering har synliggjort professorerne i klinikken« Psykiater Poul Erik Buchholtz kommenterer lukning af forskningscenter.
Skriv en kommentar»Psykiatrien ikke moden til decentral forskning« Psykiater Raben Rosenberg kommenterer lukning af forskningscenter.
Skriv en kommentar
Videbech smækkede med døren i Aarhus: »Jeg har været meget vred« Da dekan for Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet ved Aarhus Universitet, Allan Flyvbjerg, lukkede Center for Psykiatrisk Forskning i 2013, blev det knap så sjovt for professor Poul Videbech at gå på arbejde.
Skriv en kommentarDansk studie frikender antidepressiv medicin som årsag til atrieflimmer Et nyt studie fra Aarhus Universitet viser, at antidepressiv medicin ikke er forøger risikoen for atrieflimmer. Til gengæld kunne studiet tyde på, at årsagen måske kan findes i selve depressionen.
Skriv en kommentarOpsigtsvækkende studie af antipsykotika mistænkes for bias Høje doser antipsykotisk medicin mindsker dødeligheden med 40 pct, konkluderede forskere for nylig. Dansk professor har dog en mistanke om, at forskerne har valgt en forkert analysemetode, der fører til betydelig bias.
1 kommentar
Psykiatere på charmetur Psykiatrien i Region Syddanmark har tilbudt en spansk og en kroatisk psykiater job på Sygehus Sønderjylland. Men selvom jobbet er attraktivt, tøver kandidaterne lidt — for så længe de ikke kan dansk, er det svært for dem at tale med patienterne.
Skriv en kommentarProfessor: Bælter og vagter øger patienters trang til selvskade Psykiatrien skal holde op med at bekæmpe selvskade på de psykiatriske afdelinger ved at sætte vagter og lægge bælter. Det er en af mange pointer i en ny bog om selvskade, skrevet af professor i psykologi Bo Møhl.
Skriv en kommentar
Psykiatrisygehus til en mia. kr. åbner Ca. 650 medarbejdere skal nu til at flytte til det nye psykiatrisygehus i Slagelse.
Skriv en kommentar
Minder om psykiatrien i Augustenborg skal indsamles Lukningen af Augustenborg Sygehus markeres med to erindringscafeer i august.
Skriv en kommentarAarhus Universitet modtager 121 mio. kr. til forskning i psykisk sygdom Lundbeckfonden donerer 121 mio. kr. til nyt psykiatrisk forskningsprojekt, der skal granske årsagerne til fem sindslidelser.
Skriv en kommentar
Regionspsykiatrien Randers stopper gennemgang af patientjournaler: Alle patienter vejledes om erstatning og klage En gennemgang af patientjournaler viser så mange fejl, at Regionspsykiatrien Randers har besluttet, at alle berørte patienter skal have et brev med vejledning om erstatning og klage.
Skriv en kommentar