Det forkætrede akutsystem i Region Hovedstaden vil blive overvåget på en langt mere intensiv måde end hidtil aftalt. Som en direkte konsekvens af, at modstanderne af akutfunktionen — Dansk Folkeparti og Det Konservative Folkeparti — er med i konstitueringen af den nye regionsrådsformand Sophie Hæstorp Andersen, er overvågning og evaluering af 1813-ordningen en del af aftalen. Det siger Sophie Hæstorp Andersen. »Der er flere partier i konstitueringen, der vil nedlægge funktionen, men funktionen bliver til noget. Den skal fungere så...
Hospitalsdirektør: I det lange perspektiv kan lægevagten kun blive bedre Fremstillingen af den nuværende lægevagt har været for ensidig, mener hospitalsdirektør Torben Ø. Pedersen, som ser mange problemer med lægevagten.
Skriv en kommentar1813-læger revser ordningen Region Hovedstadens akutordning 1813 fungerer særdeles ringe og uden udsigt til bedring. Det skriver to ansatte læger i 1813 i et brev til regionens politikere.
Skriv en kommentar
Sophie Hæstorp: Vi er nødt til at se på honorering af 1813-læger Regionsrådsformand Sophie Hæstorp Andersen (S) har endnu ikke haft tid til at svare på kritisk fra to 1813-læger. Men hun er indstillet på at se på en ny honoreringsmodel for akutordningen
Skriv en kommentar
Charlotte Fischer: Vi undervurderede opgaven Gruppeformand for Det Radikale Venstre i Region Hovedstaden, Charlotte Fischer, er enig med COWI-rapporten i, at implementeringen af det enstrengede og visiterede akutsystem var forhastet og alt for uprøvet.
Skriv en kommentar
Regionsformand: Ny akutordning var en rigtig beslutning Sophie Hæstorp Andersen vil tage initiativ til et møde PLO for at få flere læger med i akutordning.
Skriv en kommentarCOWI i stærk kritik af 1813: Elendig timing Beslutningen om det nye akutsystem i hovedstaden blev besluttet over hals og hoved. Der har været alt for lidt til planlægning, og servicemålene har været overoptimistiske, skriver COWI i evaluering af 1813´s første måneder.
Skriv en kommentarSundhedsstyrelsen kritiserer 1813 Uanmeldt tilsyn hos Region Hovedstadens Akutberedskab fører til kritik af to forhold.
Skriv en kommentarFAS og hovedstaden indgår aftale om ny lægevagt Lægerne i den nye akutstruktur i Region Hovedstaden kan ansættes under den eksisterende overenskomst for speciallæger.
Skriv en kommentarPLO: Hovedstaden har brudt overenskomsten Region Hovedsteden begik en række formelle fejl, da den besluttede at tage ansvaret for lægevagten fra de praktiserende læger, mener PLO-formand Henrik Dibbern. Koncerndirektør Svend Hartling afviser overenskomstbrud.
Skriv en kommentar
Yngre Læger og FAS ærgrer sig over PLO’s fravær i ny lægevagtsaftale En ny national aftale skal gøre det lettere og mere attraktivt at tage arbejde i lægevagten for læger i hele landet. Det vækker glæde hos Yngre Læger og FAS, som dog samtidig ærgrer sig over, at Praktiserende Lægers Organisation ikke er med i aftalen.
Skriv en kommentar
Praktiserende lægers aftale med 1813 har gjort andre læger vrede: Nu kræver de mere i løn Størrelsen på den lønpakke, som Region Hovedstaden tilbyder praktiserende læger, der tager arbejde i Akuttelefonen 1813, har startet en kædereaktion af utilfredshed og øgede lønkrav fra både FAS og Yngre Læger. Inden sommerferien opsagde parterne deres overenskomst på området. Det kan skade rekrutteringen af læger til 1813.
4 kommentarer