Gå til indhold

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

  • Dagens Pharma
  • Kommunal Sundhed
  • Praktisk Medicin
Log ind
  • Job
  • Konferencer
  • Annoncer
  • Feriebolig
  • Abonnement
  • Om avisen
  • Gratis nyhedsbrev
  • Kontakt

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

Dagens Medicin

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

Dagens Medicin
Søg
Indhold
Log ind

Glemt din adgangskode?

Opret bruger

  • Job
  • Konferencer
  • Annoncer
  • Feriebolig
  • Abonnement
  • Om avisen
  • Gratis nyhedsbrev
  • Kontakt
  • Nyheder
    • Seneste nyheder
    • Almen praksis
    • Kræft
    • Hjerte-kar
    • Diabetes
    • Respiration
    • Hæmatologi
    • Psykiatri
    • Hjernesygdomme
    • Allergi
  • Opinion
    • Debatindlæg
    • Lederen
    • Stikpillen
    • Kronik
  • Karriere
    • Ledelse
    • Navne
    • KBU-guiden
  • Kultur
    • KulturKanylen
    • Bøger

2023

Sådan finder vi Danmarks Bedste Hospitaler 2023 Dagens Medicin analyserer hvert år kvalitetsdata fra danske hospitaler og finder de bedste til behandlinger og undersøgelser inden for en række sygdomsområder.

Skriv en kommentar

Her er alle vinderne af Danmarks Bedste Hospitaler 2023 Få overblikket over årets kåring af Danmarks Bedste Hospitaler, hvor tre hospitaler i Jylland vinder i de tre overordnede hovedkategorier.

1 kommentar

Forskelle uden konsekvens ANALYSE Hvorfor ser vi de samme forskelle i kvaliteten af undersøgelser og behandlinger år efter år i den kliniske kvalitetsdatabaser, tilsyneladende uden konsekvenser for de afdelinger, som bliver ved med at skille sig negativt ud?

Vinder: »Det handler om hele tiden at være en attraktiv arbejdsplads« For andet år i træk vinder Aalborg Universitetshospital for sin behandling af akut leukæmi. Kåringen tilskriver Marianne Tang Severinsen, professor og overlæge ved Hæmatologisk Afdeling, blandt andet en lille afdeling, hvor de har et særligt godt kendskab til patienterne.

Vinder: »Vi har et fantastisk samarbejde mellem sygeplejersker og læger« Torgny Wilcke er overlæge på Lungemedicinsk Afsnit, Gentofte Hospital, som i år har erobret førstepladsen i disciplinen behandling af KOL.

Vinder: »Vi har fået hurtigere og mere ensartet kirurgi og patientforløb« Det er så enkelt og så svært, siger Lasse Bro, overlæge på Urinvejskirurgisk Afdeling og specialeansvarlig for blærekræft, om den tilgang, der har gjort Odense Universitetshospital til årets vinder i behandling af blærekræft.

Vinder: »Vi arbejder løbende og målrettet på at forbedre vores klinik« Hanne Tillingsøe er ledende overlæge på Hukommelsesklinikken på Bispebjerg og Frederiksberg Hospital, der sammen med Viborg vinder for bedst til behandling af demens.

Vinder: »Patienternes liv skal være langt og godt« Jens Juel Christiansen er ledende overlæge på Klinik for Diabetes- og Hormonsygdomme, Regionshospitalet Gødstrup (Tidligere Hospitalsenheden Vest). Afdelingen er i år kåret som bedst til behandling af voksendiabetes.

Vinder for femte år i træk: »Kvalitetsindsatserne er blevet til gode vaner« Regionshospitalet Randers er igen-igen bedst til at operere hoftenære lårbensbrud. Michael Tjørnild, cheflæge på Ortopædkirurgi, Operation og Intensiv, forklarer hvorfor.

Vinder: »Tværfaglighed, struktur og patientuddannelse er helt klart nøgleordene« Dorthe Svenstrup er ledende overlæge på Hjertesygdomme på Regionshospitalet Viborg. Atrieflimren-klinikkerne i Silkeborg og Viborg, Hospitalsenhed Midt, vinder for andet år i træk som bedst til behandling af atrieflimren.

Indlæg navigation

← Ældre artikler

Seneste nyheder

  • 27/08
    Lægeforeningen og Yngre Læger: Besparelser skal rulles tilbage
  • 27/08
    »Der skal i højere grad tages højde for flares hos personer med atopisk eksem«
  • 27/08
    Størrelsen på thymus-kirtel hos babyer afslører øget risiko for udvikling af AD
  • 27/08
    Ustabil atopisk eksem går ud over det mentale helbred
  • 27/08
    Nye anbefalinger: Almen praksis skal udrede flere for demens
  • 27/08
    Aalborg Universitetshospital udnævner ny professor i kardiologi

Seneste artikler

Seneste kommentarer

  • Camilla Bianca til Sophie Løhde: Lægerne bliver ikke sat uden for døren
  • Gitte Valsted Eriksen til Sophie Løhde går ind i sag om besparelser: »Det kom som noget af en overraskelse«
  • Mads Skipper til Sophie Løhde går ind i sag om besparelser: »Det kom som noget af en overraskelse«
  • Astrid Lyager til Sophie Løhde: Lægerne bliver ikke sat uden for døren
  • Pernille Vaabengaard til »Det er altid en stor sorg at stoppe en patients behandling«
Leder

Lovpakke 2b ødelagde festen

Almen praksis

Praktiserende læge til Sophie Løhde: ‘Misforståelserne’ dækker over reelle bekymringer

Debat

Kan du tilgive din AI?

Kardiologi

Aalborg Universitetshospital udnævner ny professor i kardiologi

Kultur

Daniel Staal Nyboe: Kultur er faktisk noget relativt nyt for mig

Fik du læst:

Karriere

»Det er altid en stor sorg at stoppe en patients behandling«

Overgangsalderen

Bliv klogere på overgangsalderen

Tag Praktisk Medicins e-læringskursus om overgangsalderen og få en hurtig, effektiv opdatering på området. Det tager 10 – 15 minutter, og alle svar er anonyme.

Synkope

Bliv klogere på synkope

Tag Praktisk Medicins e-læringskursus om synkope og få en hurtig, effektiv opdatering på området. Det tager 10 – 15 minutter, og alle svar er anonyme.

Job

  • 1-årig stilling som introduktionslæge til Radiologisk Afdeling, OUH Odense
  • Afdelingslæge med særlig interesse for den akutte kirurgiske patient søges til Kirurgisk afdeling, Esbjerg og Grindsted Sygehus
  • Cheflæge til Kvindesygdomme og Fødsler, Esbjerg og Grindsted Sygehus
  • Speciallæge i psykiatri til Afdeling for Tværfaglig Traumebehandling i Middelfart
  • Cheflæge til Bedøvelse og Intensiv, Kolding Sygehus, Sygehus Lillebælt
  • Speciallæge i radiologi Svendborg Sygehus
  • Ledende overlæge til det reumatologiske speciale i Medicinsk Afdeling for Mave, Gigt, Blod og Lindrende Behandling på Esbjerg Sygehus
  • Ledende overlæge eller overlæge/speciallæge i kardiologi
  • Afdelingslæge til Hjertesygdomme, Sygehus Sønderjylland
  • Speciallæge eller yngre læge til velfungerende team på OUHs fertilitetsklinik

Flere job

Events

sep 03

Frokostmøde: Prævention

3 september
Online
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 09

Praktisk Medicin 2025 – Odense

9 september
Frederik VI’s Hotel
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 10

Sygepleje i praksis 2025 – Odense

10 september
Frederik VI’s Hotel
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 18

Vaccinedag 2025

18 september
Atrium
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400
sep 25

Frokostmøde: Menopause

25 september
Online
Arrangør: Dagens Medicin
3332 4400

Se mere…

Forside » Danmarks Bedste Hospital » 2023

Uafhængig nyhedsavis om sundhedssektoren

  • ABONNEMENT
  • KONTAKT
  • OM AVISEN
  • RSS

Dagens Medicin

Dagens Medicin

Dagens Medicin
Møntergade 19
1140 København K
Tlf: 3332 4400
Fax: 7242 5440
abonnement@dagensmedicin.dk

Chefredaktør (ansv.)
Jesper Bernstorf Jensen

© Dagens Medicin
Alle rettigheder til tekst og billeder tilhører Dagens Medicin og respektive ophavsmænd.

Persondatapolitik

Forretningsbetingelser

Cookiepolitik.