Praktiserende læger behandler trefjerdedele af deres patienter med atrieflimren (AF) i overensstemmelse med de retningslinjer, som kardiologerne har udstukket. Det viser en dansk undersøgelse, som netop er offentliggjort i tidsskriftet Clinical Cardiology. 64 praktiserende læger fra hele landet deltog i undersøgelsen med tilsammen 1.743 patienter med såkaldt nonvalvulær atrieflimren (AF), det vil sige patienter uden klapfejl af betydning eller kunstig hjerteklap. Formålet med studiet var at undersøge, i hvor høj grad AF-patienter behandles efter de faglige retningslinjer på området, og...

Internationalt studie viser fordel ved diabetesscreening Det kan være en stor gevinst ved screening for diabetes type 2, viser internationalt studie. Dansk forsker mener, at evidensen for opportunistisk screening på diabetesområdet er så god, som den kan blive.
1 kommentarOvergange og fejlordinationer er skyld i alvorlige fejl i AK-behandling Fejl i behandlingen med blodfortyndende medicin sker især, når patienter flyttes mellem to sektorer. Det viser et nyt studie, som har undersøgt årsagen til utilsigtede hændelser i forbindelse med AK-behandling.
Skriv en kommentarAntibiotikum øger ikke risiko for hjertearytmi Et omfattende dansk-svensk studie tilbageviser nu, at der skulle være sammenhæng mellem medicinering med fluorokinolon og øget risiko for hjertearytmi, som det tidligere har været antaget.
Skriv en kommentarMedieomtale har indflydelse på brugen af statiner Danske forskere har påvist en klar sammenhæng mellem medieomtale af kolesterolsænkende medicin og det reelle forbrug af præparatet blandt patienter.
Skriv en kommentarStudie bekræfter sikkerhed ved nye blodfortyndende midler Nye resultater om sikkerheden ved NOAK-midler kan udfordre warfarin som førstevalg til behandling af patienter med hjerteflimmer.
Skriv en kommentarGigtmidler øger risiko for slagtilfælde Stort dansk studie dokumenterer, at brug af en række udbredte gigtpræparater øger risikoen for at dø af et slagtilfælde.
Skriv en kommentarNyt score-system viser statiners begrænsede effekt Danske forskere har været med til at udvikle et skema, der giver læger mulighed for at sætte tal på effekten af statinbehandling i form af forlænget levetid.
Skriv en kommentar
Kræft er den hyppigste dødsårsag blandt personer med type 2-diabetes Hjerte-kardødeligheden blandt personer med type 2-diabetes er næsten halveret på 18 år, viser stor undersøgelse. Kræft er nu den hyppigste dødsårsag, og det kalder på nye behandlingsstrategier, mener forsker.
Skriv en kommentar
Simpel hjertefejl leder til høj overdødelighed Medfødt hul mellem hjertets kamre er blevet anset som en simpel hjertesygdom, der er let at behandle. Den idé skyder et nyt dansk studie ned. Studiet viser, at den medfødte hjertefejl kapper et stort stykke af den forventede levetid.
2 kommentarer
Pakkeforløb med fokus på gentagne indlæggelser er en succes på nogle afdelinger og rammer ved siden af på andre Pakkeforløb til patienter med gentagne indlæggelser er blevet afprøvet i Region Syddanmark. På nogle afdelinger hjælper pakkeforløbet til et forløbsorienteret fokus og overblik over målgruppen. På andre afdelinger har pakkeforløbet ramt ved siden af dagligdagen, siger projektchef bag evaluering af de syddanske pakkeforløb.
Skriv en kommentar
Hjerteafdeling på OUH får overlæge dedikeret til det nære sundhedsvæsen Ann-Dorthe Zwisler er ansat som professor og overlæge på OUH’s hjerteafdeling, hvor hendes job er at bygge bro mellem det specialiserede sygehus og det nære sundhedsvæsen. En investering, der skal give afkast i form af tid til andre sygehusopgaver, siger ledende overlæge.
Skriv en kommentar