Totalrådgiveren af nyt sygehusbyggeri i Køge har afleveret et projektforslag, der ikke kan holde budgettet. Derfor skal økonomien for en del af byggeriet nu gennemgås af et internationalt ekspertfirma. Totalrådgiveren for byggeriet af sygehuset i Køge kan ikke holde budgettet, og derfor skal økonomien for det første delbyggeri nu undersøges af et internationalt ekspertfirma. Det skriver sn.dk. Ifølge regionsformand i Region Sjælland Jens Stenbæk (V) er der tale om rettidig omhu. »Vi har heldigvis ikke haft problemer med økonomien i...
Budget for 2017 på plads i Region Sjælland Seks partier i Region Sjælland har indgået en aftale om næste års budget på 18 mia. kr.
Skriv en kommentar
Region Sjælland vil med budgetaftale kæmpe for egen lægeuddannelse Regionsrådet i Region Sjælland har netop vedtaget budgettet for 2018. Et af målene er at arbejde for en lægeuddannelse til regionen.
Skriv en kommentarRegion Sjælland godkender budget for 2017 Fremtidens fokus bliver værdibaseret styring og en udbredelse af succesen 'samme dag under samme tag' på alle sygehuse i regionen
Skriv en kommentarBrud med DRG-styring breder sig hastigt i regionerne Region Sjælland vil ligesom Region Midtjylland arbejde for at frigøre sig fra DRG-systemet fra 2017. Sundhedsminister Sophie Løhde er positiv, men det er for tidligt at konkludere noget, mener hun.
Skriv en kommentarSå meget skal sygehusene spare Tre ud af fem regioner skal finde besparelser på trecifrede millionbeløb.
Skriv en kommentar
Intensivpatienter medicineres ekstra pga. arbejdspres Hårdt presset personale på intensivafdelingen på Køge Sygehus har dagligt skruet op for den beroligende medicin til indlagte patienter for at få tid til andre opgaver.
Skriv en kommentar
Sådan kommer nyt supersygehus i Køge til at se ud Det er nu afgjort, hvordan det fire mia. kr. dyre nye Universitetssygehus Køge skal se ud.
Skriv en kommentarRegion Sjælland opdeler sygehusledelser Politikerne i Region Sjælland har vedtaget en ny ledelsesstruktur, der deler to sygehusenheder i fire selvstændige sygehus med hver deres direktion.
Skriv en kommentarRegion går mod strømmen: Vil decentralisere sygehusledelse Fra årsskiftet skal Region Sjællands to sygehusledelser erstattes af fire direktioner, lyder forslag, som regionsrådet skal stemme om på torsdag.
Skriv en kommentarStuderende skaber fremtidens sygehusvæsen En gruppe studerende hjælper Region Sjælland med at skabe visioner for fremtidens sygehusvæsen, som det skal se ud efter 2020.
Skriv en kommentar