Et nyt studie med mere end 40.000 personer afslører, hvorfor og hvornår folk dør, efter de har undergået en operation andre steder end i hjertet. Resultatet af forskningen er netop blevet offentliggjort på ESC-kongressen i München. »Det er en usand antagelse vedrørende operationer, at når først du er gennem operationen, har du klaret den. Desværre er det ikke altid sagen, og nu har vi en meget bedre forståelse af, hvornår og hvorfor folk dør efter en operation andre steder end...

Ny metode kan halvere indlæggelsestid for mange patienter med betændelse i hjertet Resultaterne af det danske POET-studie, som i dag er præsenteret på ESC, kan få stor betydning for den fremtidige kliniske praksis for behandlingen af stabile endokarditispatienter, mener professor Henning Bundgaard, der har stået i spidsen for studiet.
Skriv en kommentar
Risikopatienter kan have gavn af hurtig invasiv behandling Tidlig revaskularisering kan være gavnlig for patienter med ikke-akutte blodpropper, der har høj risikoprofil, viser resultaterne af det danske VERDICT-studie, som i dag blev præsenteret på ESC-kongressen.
Skriv en kommentar
Flere end ét myokardieinfarkt tredobler risikoen for død eller indlæggelse for hjertesvigt Patienter med akutte blodpropper i hjertet har markant øget risiko for død eller indlæggelse for hjertesvigt, hvis de har andre infarkter uanset størrelsen på disse, viser dansk undersøgelse.
Skriv en kommentarBlodfortyndende medicin gavner ikke efter hjertesvigt Thrombin er næppe hovedårsagen til kardiovaskulære hændelser blandt hjertesvigt-patienter, konkluderer forskergruppe, der afprøvet forebyggende behandling blodfortyndende medicin efter hjertesvigt.
Skriv en kommentar
Prognose efter myokardieinfarkt viser konstante forbedringer Danske myokardiepatienters prognose er blevet støt bedre i perioden 2000-2014, viser undersøgelse præsenteret på ESC-kongressen.
Skriv en kommentarKulhydratfattig kost øger risiko for dødsfald Kulhydratfattige diæter kan være forbundet med en øget risiko for at dø tidligt, viser ny forskning.
Skriv en kommentar
Forskere frikender mejeriprodukter for skadelige virkninger Indtag af mejeriprodukter beskytter mod dødsfald, mener forskere, der dog påpeger, at drikkemælk øger risiko for hjerte-kar-sygdomme.
Skriv en kommentarDiabetespatienter har ingen gavn af forebyggende behandling med aspirin Hverken fiskeolie eller aspiriner kan forhindre kardiovaskulære hændelser blandt patienter med diabetes, viser nyt studie præsenteret ESC-kongressen.
Skriv en kommentar
Hyppigt anvendte medicinske stents er jævnbyrdige Danske langtidsresultater for patienter, der har fået indsat tidligere hyppigt anvendte medicinske stents, viser ingen forskel mellem disse i forhold til risikoen for død eller myokardieinfarkt.
Skriv en kommentar
Motion reducerer dødeligheden blandt patienter med højt blodtryk Direkte dosis-respons association mellem graden af fysisk aktivitet og dødelighed blandt patienter med højt blodtryk, viser undersøgelse præsenteret på ESC-kongressen.
Skriv en kommentar
Hjertelæger behandler de rette brystsmertepatienter med magnyl Behandling med hjertemagnyl efter CT-scanning af kranspulsårerne blandt patienter med angina pectoris gives til de rigtige patienter, viser undersøgelse som afdelingslæge Erik L. Grove har præsenteret på ESC-kongressen.
Skriv en kommentar