Danish Diabetes Academy ved Odense Universitetshospital har fået en bevilling på 156 mio. kr. fra Novo Nordisk Fonden. Pengene gives over en femårig periode, og bevillingen er givet med det formål at uddanne næste generation af diabetesforskere samt at understøtte netværk og forskningssamarbejder. Det skriver Novo Nordisk Fonden i en pressemeddelse. Målsætningen for bevillingen er at sikre diabetesforskning på det allerhøjeste internationale niveau i Danmark. Danish Diabetes Academy er et landsdækkende initiativ for diabetesforskning og forskeruddannelse, som samler både yngre...

Overlæge: Årets ADA-studier vil præge behandlingslandskabet ved overvægt og diabetes Store kliniske studier er i fokus, når American Diabetes Associations årskongres skydes i gang i juni. Forskningsleder og overlæge Asger Bach Lund peger på, at nye resultater fra en række kliniske behandlingsstudier kan få betydning for den fremtidige behandling af svær overvægt og diabetes.
Skriv en kommentar
ADA 2023: Dette bliver formentlig Novos modsvar på tirzepatid Kombinationsbehandling med semaglutid og cagrilintid viser uhørt god effekt som vægttabsmiddel og som glukosesænkende middel hos personer med type 2-diabetes. Professor og overlæge Filip Krag Knop vurderer, at kombinationen bliver Novo Nordisk modsvar til Eli Lilys tirzepatid.
Skriv en kommentarEli Lillys diabetesmiddel virker overlegent sammenlignet med Novos guldfugl Resultaterne fra det først head-to-head-studie mellem Eli Lillys tirzepatide og Novo Nordisk Ozempic giver tirzepatide førertrøjen på. Men analytikere vurderer ikke, at slaget er tabt.
1 kommentar
Novo Nordisk vil bygge nye fabrikker for 13 mia. kr. Nye fabrikker i Måløv og USA skal bruges til produktion af GLP-1-analog i tabletform.
Skriv en kommentarSaxenda mindsker risiko for diabetes 2 Tre-årigt fase 3-studie viser, at Novos vægttabsmiddel Saxenda ud over vægttab kan forsinke udviklingen af diabetes 2 væsentligt.
Skriv en kommentar
Novo bygger nye laboratorier for 750 mio. kr. Nye faciliteter i Måløv skal huse 350 forskningsmedarbejder, der skal udvikle nye diabetesmidler for Novo Nordisk.
Skriv en kommentarNovo Nordisk tilbagekalder insulinpenne Produktionsfejl hos Novo Nordisk betyder, at tre mio. insulinpenne kan indeholde forkert mængde insulin.
Skriv en kommentarInsulin i høje styrker på vej mod godkendelse Tresiba bliver det første insulinprodukt på det europæiske marked, som vil kunne fås i styrker, som overstiger den hidtidige EU-standard på 100 enheder/ml.
Skriv en kommentarNovo Nordisk øger overskuddet Medicinalvirksomheden Novo Nordisk klarer sig væsentligt bedre end forventet i første halvår af 2012. Det er især de moderne insuliner og lægemidlet Victoza, der sælger godt.
Skriv en kommentar
Overlæge Asger Bach Lund om ADA: CagriSema-data og ny kombinationsbehandling var nogle af årets mest interessante studier Ifølge overlæge Asger Bach Lund blev der præsenteret mange interessante studier på årskongressen for American Diabetes Association. Blandt de mest opsigtsvækkende var data på CagriSema og en ny kombinationsbehandling med potentiale til at kunne bevare muskelmassen på trods af stort vægttab hos personer med svær overvægt.
Skriv en kommentar
Martin Holst Lange: Vi begynder først nu at forstå svær overvægt Behandlingen af svær overvægt kommer til at gå ind i en ny fase, hvor vægttabet ikke længere kan stå alene. Det handler ikke bare om at komme hurtigt ned i vægt, men om at komme sundt ned i vægt, siger læge og executive vice president for udvikling i Novo Nordisk Martin Holst Lange.
Skriv en kommentar