Så sent som sidste år var ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) et varmt emne i debatten: ‘Modediagnosen ADHD markedsføres af småkriminelle psykiatere og medicinalindustrien i en giftig alliance’. ‘Urolige, samspilsramte drenge (Alle Drenge Har Det) passiviseres med medicinske fix’. ‘Eksplosion i forbruget af medicin…’ Hvorfor er der blevet mere stille? Er vi blevet klogere og mere nuancerede, så fronterne ikke trækkes så skarpt op? Vi bliver klogere i roligt tempo og lærer, at ADHD-diagnosen kan være en valid måde at...

Lægeforeningen: ADHD- og autismeklinikker er en dårlig idé, men reaktionen vidner om lys forude DEBAT: Hvis vi kan blive enige om at styrke den samlede behandlingskapacitet i psykiatrien, i stedet for at fortsætte med splittede, kortsigtede løsninger, har vi virkelig mulighed for at skabe noget varigt og meningsfuldt for vores patienter, mener Camilla Rathcke, formand for Lægeforeningen.
Skriv en kommentarCirkelslutninger Konklusioner om ADHD er baseret på to centrale, forenklede antagelser, der fører til forsimplede løsninger.
Skriv en kommentarPsykiateren prøver at skyde budbringeren Psykiater Marianne Breds Geoffroy spreder misinformation. Det er påfaldende, at psykiaterne konsekvent undgår at deltage i en videnskabelig debat med fagets kritikere.
Skriv en kommentarPsykiatrien skylder svar I stedet for personangreb og krænkelser bør psykiatrien gå ind i en faglig debat om brugen af psykofarmaka.
Skriv en kommentarEr psykiaterne på gyngende grund? Psykiatriens udfald mod Peter Gøtzsche kan kun forstås som udtryk for, at den danske psykiatri står med ryggen mod muren, måske endda på gyngende grund.
Skriv en kommentarEr det farligt at vaccinere eller at lade være? Det er dødsensfarligt og vil være uansvarligt at afskaffe HPV-vaccinationen på et forkert grundlag. En status over de store spørgsmål omkring HPV
Skriv en kommentarVi er skam engageret i plejehjemsbeboernes ve og vel PLO anbefaler, at der gives mulighed for fast tilknyttede læger på plejehjemmene.
Skriv en kommentar
Der mangler rigtig meget viden om ADHD Hvorfor bliver der f.eks. ved med at være så beskeden dokumentation af virkningen af ikke-medicinsk behandling?
Skriv en kommentar
Vi spørger til alt – men overlader det sværeste til patienten selv DEBAT: Seksuel sundhed skal betragtes som et helt legitimt og nødvendigt område at berøre i enhver samtale om kronisk sygdom. Ikke som et privat anliggende, som patienten selv må tage initiativ til at bringe på banen, skriver forskningschef i Scleroseforeningen.
Skriv en kommentarAlmen medicinerne skal uddannes bedre indenfor bevægeapparatet DEBAT: Læger under hoveduddannelse i almen medicin får ikke den nødvendige erfaring fra ortopædkirurgiske afdelinger, mener Dansk Ortopædisk Selskab.
1 kommentarVi har ikke råd til at afvikle kritisk tænkning som en fælles kompetence DEBAT: I en tid, hvor sundhedsvæsenet skal være mere transparent og evidensbaseret end nogensinde, er det en fejl, hvis det obligatoriske kursus i forskningstræning for kommende speciallæger afskaffes, mener fem undervisere.
1 kommentar